Konut Kredileri Cazip Hale Geldi

Peşin parayla konut almaya gücü yetmeyen insanlar kredi çekemediği için ev alamıyor, bu nedenle de konut piyasası oldukça durgun seyrediyordu.

Ekonomi 12.11.2019, 11:45 Muhammed Selman Selçuk
Konut Kredileri Cazip Hale Geldi

Son birkaç ay öncesine kadar konut kredisi faizleri oldukça yüksek seviyelerdeydi. Son derece yüksek seviyelerde olan konut kredisi yüzünden konut piyasasında da önemli bir durgunluk bulunmaktaydı.

 Ekonomi Dişlileri Bir Müddet Durdu

 Ekonomi çarkının önemli dişlilerinden olan konut piyasasındaki uzun süreli durgunluğun aşılması için çeşitli formüller aransa da insanların ekonomiye olan güvensizliği ve sıcak parayı elinde tutmak istemesi konut sektöründeki durgunluğun aşılmasını engelledi.

 Kar Getiren Yatırımlar Tercih Ediliyor

 Artan konut kredi faizlerinin yanı sıra mevduatlara verilen faiz oranlarının da yüksek seviyelerde olması, insanları konut almak yerine mevduat hesaplarına yönlendirdi. Dolar ve diğer emtiaların da hızlı şekilde yükselerek önemli kazanç kapısı haline gelmesi insanları uzun süre konut piyasasından uzak tuttu.

 Ancak son zamanlarda siyasi iktidarın da etkisiyle alınan kararlar ekonomide önemli bir canlılığa sebep olacak gibi görülüyor. Özellikle de konut piyasasındaki durgunluğun bir nebze artması bekleniyor. Konut kredi faizlerinin düşmesi konut alım satımlarının artmasında önemli bir etki oluşturacak gibi görülüyor.

 Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle birlikte mevduat faizlerinin de eş zamanlı olarak düşürülmüş olması insanların elindeki parayı da konut alımına yönlendirmesi söz konusu olabilecek. Bu sayede insanlar sıcak para ile faiz geliri elde etmek yerine konut alarak farklı yatırım alanlarını tercih edebilecekler.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü