Küresel Durgunluktan Türkiye Nasıl Etkileniyor?

2019 Aralık ayında meydana gelen Coronavirüs salgını sadece Çin’i değil tüm dünyanın ekonomisini büyük ölçüde sarstı. Ayrıca son zamanlarda Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan petrol krizi de dünya ekonomisini önemli derecede salladı. Peki bu krizden Türkiye nasıl etkilenecek?

Ekonomi 10.03.2020, 21:09 Zehra Bilgehan Kurtuluş
Küresel Durgunluktan Türkiye Nasıl Etkileniyor?

Geçtiğimiz aylarda yüzbinlerce kişiye hızlı bir şekilde bulaşan coronavirüs salgını nedeniyle küresel piyasada ticaret yapan pek çok şirket ticaretini durdurma kararı aldı. Bunun üzerine Rusya ile Suudi Arabistan arasında yaşanan petrol krizi eklenince ekonomik dengeler alt üst oldu. Küresel ekonomide büyük bir kriz yaşanması beklenirken, Türkiye'de de ciddi anlamda ekonomik bir bunalım bekleniyor. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler her ne kadar olumlu sonuçlar yaratacağı zannedilse de  turizm ve ihracat kolları süreçten olumsuz etkilenecek.

Küresel Krizden Gelişmekte Olan Ülkeler Olumsuz Etkileniyor

Tüm dünya çapında son zamanlarda gözle görülür bir şekilde artan küresel kriz özellikle gelişmekte olan ülkeleri büyük ölçüde etkiliyor. Uzmanlar Türkiye içerisinde sadece faiz indirimlerine giderek krizin önüne geçilemeyeceğini söylese de krizden kaçış için ülke varlıklarının da satışa gidilebileceği sinyalleri veriliyor. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün diğer enerji fiyatlarında da Türkiye'ye önemli katkıları olacak. Türkiye ekonomisinde yaşanan bunca olumsuz gelişmelerden sonra ülkeye yabancı sermaye çekmek oldukça zorlaştı. 2019 yılı içerisinde 4.8 milyar dolar olan yabancı gayrimenkul alımları 2020 başlarında büyük oranda azaldı.

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü