Lüks Konut Vergisine İtiraz

 Lüks konut vergileri için artık evlere tebligat gönderilmeye başlandı. Ancak bu konuyu kabul etmeyen kişiler itiraz hakkını kullanmak istiyor.

Ekonomi 25.12.2019, 18:33 14.01.2020, 18:43 Fatih OĞUR
Lüks Konut Vergisine İtiraz

Vergi uygulamalarına, yeni bir tanesi daha eklendi. Buna göre artık lüks daireler yaşayan kişiler, lüks konut vergisine tabi tutulacak. Lüks konut vergisi ödemek için, oturduğunuz dairenin belli bir meblağ değeri üzerinde olması gerekiyor. Söz konusu vergi, uygulamaya girdikten sonra lüks dairelerde yaşayan kişilere tebligat gönderilmeye başlandı.

Eline tebligat geçen bazı vatandaşlar, bu uygulamaya itiraz etmek bu haklarını kullanmak istiyorlar. Peki nasıl itiraz edebilirler, bu konu hakkında biraz bilgi vereceğiz.

Lüks Konut Vergisine İtiraz Etme

Lüks konut vergisi Her ev sahibi olan kişilere tabi bir vergi değil. Devletin düzenlemesine göre konutun değeri 5 milyon üzerinde olan konutlar için Lüks konut vergisi ödenecek. Değeri 5 milyon ve üzerinde olan tüm konutlara Lüks konut vergisi tebligatları ulaşmaya başladı. Bu miktar ödemek istemeyen hak sahipleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne bizzat başvuru yaparak itiraz edebilecek. Burada önemli bir nokta ise kişiler tebligat aldıktan sonra 15 gün içerisinde itiraz hakkını kullanmaları gerekiyor.

Bu uygulamaya göre 5 milyon ve üzeri, konut değeri bulunan vatandaşlara 15 bin vergi uygulacak. 5 ile 7.5 milyon değerinde konutlara 0.003,7. 5 ile 10 milyon değerindeki konutlara 0.006, 10 milyon ve üzerindeki konutlara ise 0.01 oranında vergi  değeri uygulanacak.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü