Merkez Bankası Faiz İndirimi Doların Kurunu Düşürdü

Merkez Bankası uzun zamandır beklenen PPK toplantısını gerçekleştirdi. Konut almak için faiz indirimi bekleyen kişiler bu toplantıyı dört gözle bekliyordu.

Ekonomi 15.12.2019, 15:51 Onur DİMLİ
Merkez Bankası Faiz İndirimi Doların Kurunu Düşürdü

Uzun zamandır beklenen faiz indirimi ile oranı yüzde 12 'ye çekildi.  PPK toplantısı kapsamında 200 baz puan indirimi yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Para Politikaları Kurulu, toplantısı 12 Aralık'ta gerçekleşti. TCMB tarafından gerçekleşen toplantı da 200 baz puan faiz indirimi yapıldı. 100 ile 150 arasında puan indirimi beklenirken, bu indirim sonrası gözler dolar kuruna çevrildi.

PPK Faiz İndirimi Puanı ve Dolar Kuru Nasıl Etkilenecek?

Merkez Bankası'nın faiz indirim puanı yüksek gelmesi sonrasında dolar kurunun değişebileceği konusunda değerlendirmede bulunulmuştu. 200 baz faiz indirim sonrasında, dolar yükselişle değil düşüşle kendini gösterdi.

Dolar Günü Düşüşte Kapattı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Para Politikaları toplantısı (PPK) sonrasında dolar kuru yönünü aşağıya çevirdi. Günü 5.80 seviyesini görerek başlayan dolar kuru uzun süre artış yada düşüş göstermedi. En yüksek 5.81 bandını gören dolar, Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısın 200 baz indirim açıklaması sonrası 5.78 seviyelerine kadar gerileyerek günü kapattı. Doların ilerleyen günlerde daha da düşmesi bekleniyor.

Toplantı sonrası bankaların kredi seviyeleri ve 200 baz indiriminin konut arayışında olan kişilerin yüzünü güldürüp güldürmeyeceği merak konusu. İlerleyen günlerde belli olması planlanıyor.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü