Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Rakamı Düşüşü

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısı sonrası faizler hızla düşüşe geçti. Bütün bankalarda %1'in altına faiz oranları düşmeye başladı. Belirsizliklerin ortadan kalkması ile birlikte, enflasyonda iyileşme görülmeye başlıyor.

Ekonomi 20.12.2019, 17:57 21.12.2019, 22:10 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Rakamı Düşüşü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Para Politikaları Kurulu toplantısı özetinde enflasyona dair bilgiler verildi. 12 Aralık'ta Para Politikaları Kurulu toplantısı yapılmıştı. Bu toplantısı sonrası enflasyon iyileşmesi görüldüğüne dikkat çekiliyor

Buna ise faiz oranlarındaki hızlı düşüşün sebep olduğu tahmin ediliyor.

Enflasyonda Düşüş Eğilimi ve İyileşme Devam Ediyor

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, enflasyonun düşüşünü sürdüğüne vurgu yapıldı. Buna göre 2020 yılında da enflasyonun düşüş göstereceğini öne sürüldü. Bu konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Aralık ayında beklenti dağılımı anket katılımcıları arasında, bir uzlaşı içermesi orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin, belirsizliklerin önemli ölçüde azaldığına işaret edilmiştir. “dedi. Enflasyonun giderek düşeceğine dair vurgular yaptı.

Özetle yapılan enflasyon değerlendirmesinde, enflasyon oranı yıla baktığında yükselmiş olsa da, Türk lirasındaki istikrarlı seyir, enflasyon beklentilerindeki, iyileşme ve iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağımlı olarak B ve C göstergesi deki ılımlı seyrin korunduğunu bildiriliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısı özetinde, enflasyonda yaşanan değişimlere oranla iş gücü piyasası, kamu harcamaları, büyüme oranları gibi konular ele alındı. Enflasyonun 2020 yılında, daha da düşmesi beklenen sonuçlar arasındadır.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü