Merkez Bankasından Önemli Açıklamalar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün faiz kararını açıkladı. Son dakika gelişmelerine göre Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan gerileterek yüzde 10,75’e kadar düşürdü.

Ekonomi 19.02.2020, 20:34 Abdurrahim KARABAYIR
Merkez Bankasından Önemli Açıklamalar

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz oranları bugün itibariyle belli oldu. Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre politika faiz oranları yüzde 11,25’ten yüzde 10,75’e kadar geriledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal kamuoyuna yaptığı açıklamalar sonucunda Para Politikası Kurulu’nun aldığı kararı aynen aktardı. Politika faizinde büyük bir düşüşe gidilerek yüzde 11,25’ten yüzde 10,75’e kadar gerilediği bilgisine ulaşıldı. Ayrıca Başkan Uysal, son dönemde ekonomik anlamda Türkiye çapında meydana gelen toparlanma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Ekonomideki Toparlanma Devam Edecek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın bugün yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisinin büyük bir iyileşme sürecine girdiği bilgileri yer aldı. Kredi büyümesi ve kompozisyondaki çalışmaların dış faaliyet ve enflasyon yönündeki etkilerini yakından izleyen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası önümüzdeki dönemde Türkiye için olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirtti. Bu saatten sonra ekonomi ile ilgili yapılacak olan her türlü haberin Para Piyasası Kurulu’nun geleceğini ve politika açısından duruşunu değiştirmesine neden olabileceği Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklandı. Toplantıda alınan kararların Para Piyasaları Kurulu Toplantı Özeti adı altında önümüzdeki 5 iş günü içerisinde duyurulacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü