Mevduat Faizleri Düştü, Vatandaşlar Yine Konut Alımına Yöneldi

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerinin sonrasında bankaların 32 günlük faiz oranları hızla düşmeye devam ediyor.

Ekonomi 29.01.2020, 14:52 Abdurrahim KARABAYIR
Mevduat Faizleri Düştü, Vatandaşlar Yine Konut Alımına Yöneldi

10 bin liralık paranın aylık faiz getirisi, enflasyon rakamının altında kalırken vakit birikimi olan vatandaşlar doların dalgalı seyri sonucu konut alımlarına yöneldi.

Bankaların faiz oranları düşmeye devam ederken, vadeli mevduat faiz oranları da gerilemeye devam ediyor.

En Yüksek Getiri Sağlayan Banka Burgan Bank!

Yapılan güncellemelerin ardından 32 günlük faiz getirisi en fazla olan banka Burgan Bank oldu. Burgan Bank, vadeli hesap faiz oranı yüzde 13,75 olarak uygulanıyor. Bankanın vermiş olduğu faiz oranına göre 10 bin liranın aylık getirisi yaklaşık 102,47 lira olarak belirleniyor.

Vatandaş Konut Alımına Yönlendi.

RE360 Gayrimenkul Konferansı'nda açıklama yapan KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı, Altan Elmas "Toplam satışı içinde, sıfır satışlı ve ikinci el konutlu satışta yüzde 40 kadar, yüzde 60 kadar kişinin imkanlarına göre satılan bir çok konut var." dedi.

Son 1,5 yıl geçen sürede, ayda yaklaşık yüzde 40'lık pazarı kaybı yaşadıklarını ifade eden Elmas, Ağustos'tan itibaren faiz oranlarınım düşmesiyle birlikte konut alımlarının arttığını, yaralarını sardıklarını ve 2020'den ümitli olduklarını belirtti.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konutun her zaman güvenli yatırım limanıdır, 2020 yılında gayrimenkule ilgi artacaktır, değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü