Milyonlarca Emeklinin Gözü Promosyonlarda

2020 yılında Ocak ayı maaşlarını zamlı olarak alan emekli vatandaşlar aldıkları ücretlerin ardından bankaların verdikleri promosyonlarla ilgili gelişmeleri takip etmekte.

Ekonomi 02.02.2020, 20:50 Zehra Bilgehan Kurtuluş
Milyonlarca Emeklinin Gözü Promosyonlarda

Bankalar belirli şartlar gereği emeklilere belli zaman aralıklarında promosyon ödemesi gerçekleştirmektedir. Ancak emekli vatandaşlar bu ödemeleri alabilmek için birtakım şartları yerine getirmek zorundalar. Bu şartların neler olduğu ise haberimizin detayında yer almaktadır.

Promosyon Almak İçin Gerekli Şartlar

2017 yılından beri her 3 yılda 1 defa olmak kaydıyla maaşını bankalardan alan emekli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına belirli miktarlarda promosyon ödemeleri yapılmaktadır. 2020 yılında 2. ödemelerini alacak olan emekliler bir önceki yıla göre alacakları promosyon miktarlarında artış beklemektedir. SGK ile kıyasıya bir anlaşma yapmak için masaya oturan bankalar yapılan görüşme sonucunda ödeyebilecekeri miktarları ve süreleri kamuoyu ile paylaşacak. Promosyon ödemeleri konusunda tüm bankalar, emekli vatandaşları kendilerine çekebilmek için kıyasıya bir rekabet halinde. Ancak emeklilerden istenen bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

  • 3 yıl boyunca emekli maaşını aynı bankadan alacağına dair emeklinin taahhüt vermesi
  • Sosyal sigortalar kurumu ya da Bağ-Kur aracılığıyla emekli aylığı alması her emeklinin promosyon ödemelerinden yararlanması için gerek ve yeter şartlar arasında yer alıyor.

Promosyon Ödemelerinin Gerçekleşme Zamanı

2017 yılında bankalar ile SGK arasında yapılan anlaşma gereği verilen taahhütler 2020 Şubat ayında doluyor. Anlaşma tarihi üç yılı geçince emekliler promosyonlarına kavuşabilecek. Örneğin; ilk promosyon ödemesini 2017 Şubat ayında alan bir emekli, 2. promosyon ödemesi ne 2020 yılında yine Şubat ayında alabilecek. Ancak 2018 yılında ilk promosyonu alan bir vatandaşın 2. hakkını alabilmesi için 2021 yılını beklemesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
27°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü