Rus Gazının Boru Hattı Açılışa Hazır

Rus gazını Karadeniz’den sularından geçerek Türkiye’ye ve Avrupa’ya ulaştıracak Türk Akım Boru Hattı Projesi açılışa hazır. Projesi 2014 planlanan boru hattının 08.01.2020 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan ve Viladimir Putin Haliç Kongre Merkezi’ndeki katılacağı tören ile gaz akışı başlayacak.  

Ekonomi 10.01.2020, 15:09 10.01.2020, 15:12 Fatih OĞUR
Rus Gazının Boru Hattı Açılışa Hazır

Dünya’nın en büyük inşaat gemisi olarak bilinen, Pioneering Spirit  kullanılarak Karadeniz’in  2.200 metreye varan derinliklerine döşenen borularla gerçekleşen boru hattı 935 kilometreden oluşuyor.  1,5 yıl süren inşaat projesinden 31.5 milyar metreküp doğal gazın Rusya’dan boru hattına, bu miktarın yarısının yani 15.75 milyar metreküp kadar kısmının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

Rusya’dan alınan ve Karadeniz ‘e döşenen boru hattından Türkiye’ye gelen gazın inşa edilen tesisten BOTAŞ tesis hattına ulaşarak Lüleburgaz’a, daha sonra Lüleburgaz üzerinden  Türkiye gaz dağıtım hattına ulaştırılarak dağıtılacağı bildirildi.

Bölgenin Enerji Koridoru Türk Akım Boru Hattı

Rusya’dan Karadeniz yolu ile Türkiye’ye ve oradan da Avrupa’ya ulaşacak gaz boru hattı ile Türkiye’nin merkezi enerji odağı olma yönünde bir stratejik proje adımı atmış olduğu açıklaması yapıldı.

 Rusya’dan gelen gazın Türkiye’den Kırklareli Kıyıköy bölgesinden çıkacak. Boru hattı ile Rus doğal gazı Türkiye  Bulgaristan sınırından Avrupa ülkelerine ulaştırılarak Avrupa’ya yayılacağı, böylece Avrupa enerji güvenliğine katkı sağlanacağı bildirildi. Türkiye’nin kendi doğal gaz kaynakları varken  !,5 yıl içinde, sessizlik ve hızlı şekilde Karadeniz sularına döşenen doğal gaz geçiş borularının ve bu borulardan geçmesi planlana  31,5 milyar metreküp doğal gazın

Türkiye açısından bir enerji merkezi olacağı ve stratejik üstünlük sağlayacağı belirtilirken, gerçek anlamda Karadeniz ve Türkiye açısından neler getireceği, Türkiye’nin Avrupa ve Rusya arasında nasıl bir konum alarak değerlendirileceği gelecek günlerde cevap bekleyen sorular arasında yerini aldı.

.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü