Taşıt Kredisi İçin Aranan Şartlar

Arabalar son dönemde insanların olmazsa olmazları haline gelmiştir. Arabalar hem ihtiyaç için hem de ticari anlamda ihtiyaç duyulmaya başlamıştır.

Ekonomi 10.02.2020, 21:46 Abdurrahim KARABAYIR
Taşıt Kredisi İçin Aranan Şartlar

Arabalar için birikim artık zorlaşmıştır. Ev almak kadar zor durum değildir tabi. Ev almayı kolaylaştıran bankalar araba almayı da kolaylaştırmıştır. Bankalar taşıt kredi sunarak gündeme gelmiştir. Araç ihtiyacı olanlara her türlü imkânı sağlayan bankalar araba tutkunlarına ticari ihtiyaçlarına büyük kolaylık sağlamaktadır.

Taşıt Kredisi Nedir?

Araç sahibi olmak isteyen kişiler için bankaların sunduğu çeşitli kredi hizmetidir. Taşıt kredisi sunan bankalar kredi için hem ikinci el hem de sıfır araçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca ikinci el araçlarda ise bazı değerlendirmeler dikkate alınmaktadır. Dikkate alınması gereken bir diğer husus aracın yaşıdır. Baktığımızda taşıt kredisi kullanacaksanız eğer bunu ikinci araç için çekecekseniz alacağınız arabanın yaşı en az 5olması gerekmektedir. Taşıt kredi kullanırken gerekli koşul ve şartlar vardır. Gerekli koşullar sağlanarak araç için ve kredi için herkes taşıt kredisi kullanabilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Bankaların araç ihtiyacı kolaylaştırmakla beraber krediler arasından bulunan taşıt kredisi hem araba bakımında hem de müşteri bakımından çeşitli koşullar içermektedir. Bu koşulları sağlandığı durumunda özellikle de kredi skorunuz iyi olduğu müddetçe rahatlıkla kredi kullanabilir ve araba sahibi olabilirsiniz. Öncellikle kredi bankanın kullanacağınız bankanın araç kredisi konusunda bilgi edinmelisiniz. Yani birkaç banka ile karşılaştırma yaparak kullanacağınız taşıt kredisini size uygun olanı hangi banka veriyorsa onu tercih etmelisiniz. Daha sonra araç kararı verilerek bankaya bu şekilde başvuru yapmalısınız. Taşıt kredilerinde bir diğer durum ise vadelerdir. Bu kredi türlerinde en az 60 aya kadar vade uygulanmaktadır.

Araç Alınırken Önem Verilen Konular

Sıfır araç alınırken kefil istenmez ve araç rehine altına alınır. İkinci el araç için kredi müşteri durumuma göre değişiklik göstermektedir. Kefil istenilebilir aynı zamanda rehine altına alınmayabilir. Alacağınız arabaya sizin kredi skorunuza bankalarla aranızda olan geçmiş işlemlere göre değişiklik göstermektedir.

Taşıt Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Banka seçimi ve faiz oranlarına
  • Kredi skorunuz ve kullanabilme durumunuz
  • Vade planlamanız ve aylık ödemeleriniz
  • Taşıt kredilerinde 60 aya kadar vade uygulanmaktadır.


 

Formun Üstü

Formun Altı

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü