Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Afrika Lojistik Merkezleri Kurmaya Başladı

Ruhsar PEKCAN Afrika lojistik merkezi hakkında bilgilendirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Afrika Lojistik Merkezleri Kurmaya Başladı

Ruhsar Pekcan,  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu  tarafından kurulan düzenlenen  Afrika Bölgesi iş konseyleri istişare toplantısında Afrika'ya verilen ve Afrika ile ticaretin gelişmesi için yaptıkları faaliyetlerden bahseden Pekcan, 42 ülkede büyükelçilikleri, 26 ülkede ticaret müşavirleri var dedi. Afrika’da 38 bölgeye THY'nin uçtuğunu 45 ülkede iş imkanı kurabileceklerinden bahsetti.

Afrika'nın 5 ülke ile serbest ticaret anlaşma, 30 ülke ile yatırım anlaşması, 13 ülke ile çifte vergileme önleme anlaşması yaptıklarından bahsetti. Pekcan Fas, Nijerya, Tanzanya, Kenya, Ruanda, Mozambik ve Tunus'a ziyaret düzenleyeceklerini belirtti.

Afrika İhtiyacı yüzde 579 Arttı.

Pekcan, Afrika ile iç ticaretin 5,5'den 23,8 milyara, dış ticaretin ise 2,1'den 14,4 e yükseldiğini söyledi. Bunun yeterli olmadığını belirten Ruhsar Pekcan "Dünyada bu kadar korumacılık önlemleri artmışken, hedef pazarımız ve Afrika odaklı çalışmalar yapmalıyız." diye belirtti.

Afrika ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi %7,7 artarak 22,9 milyara çıktı.

2020 Bizim İçin Afrika Yılı Olacak

Mısır, Tunus, Mauritius ile anlaşma sağlandığını, Sudanın iç karışıklığı nedeniyle onayın geciktiğini belirten Pekcan, Gana'dan onay beklediklerini Somali ve Seyşeller’le müzakereler yapacaklarını belirtti.

Ruhsar Pekcan "2020 bizim için sanki Afrika yılı olacak. Cumhurbaşkanlığımızın ev sahipliğinde muhtemelen Nisan ayında Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi gerçekleştirilecek." dedi. Ayrıca Pekcan Afrika iş üyeleri konseylerinin üyelerinin aktif olmasını istedi.

Toplantının ardından basına kapalı devam eden toplantıda iş konseyi başkan ve üyelerinin istek ve taleplerini dinleyeceği öğrenildi.

Yorumlar (0)
18°
açık
Günün Karikatürü Tümü