Trüf Mantarları Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü, trüf mantarları çalışmalarını hızlandırdı. Trüf mantarlarının yetiştirilmesi konusunda projelerini yeniden düzenledi.

Ekonomi 18.01.2020, 15:17 Fatih OĞUR
Trüf Mantarları Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Trüf mantarları için 384 hektar yapay ve doğal bahçeler bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre 2019 yılında trüf mantarları 130 milyon TL ticaret hacmine ulaştı. Trüf mantarlarının kilosu 150-1.500 Euro arasında satıldı.

5 yıl öncesinde trüf mantarları hakkında bir bilgi bulunmuyordu. Dolayısıyla üretime ve ticaretine de önem verilmedi. Ancak sonrasında trüf mantarı dikkat çekti. Yatırımcılar, doğa avcılar, turizmciler ve tüketiciler tarafından büyük ilgi gördü. 2014 yılında da Bakanlıklar bir araya gelerek Trüf Ormanı Eylem Planı oluşturdular. 5 yılın sonrasında ise trüf mantarları Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sağladı.

130 Milyon Ticari Hacme Ulaşıldı

Trüf mantarları sadece Türkiye’de değil dünyada da büyük ilgi görüyor. Türkiye ise tüf mantarlarına özel ilgi gösteriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı açıklamalarına göre 2019 yılı içerisinde 7 şehirde 770 hektar trüf ormanı yapıldı. Kısa sürede de tasarlanan proje gerçekleştirildi.

Trüf mantarı, dünya çapında 3,5 milyar dolar ticari hacme sahip. 130 milyon TL’si Türkiye’den sağlanmaktadır. 2020 yılında trüf mantarıyla ilgili çalışmaların artmasını amaçlanıyor. Arazi sayısının artması ve planlamanın tüm bölgelerde uygulanması amaçlanıyor. Tahminlerin gerçekleşmesi durumunda Türkiye trüf mantarı ticaretinde dünyada merkez haline gelecek. Bu da Türkiye ekonomisini güçlendirecek.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü