TUİK Yabancılara Konut Satışı Verileri Belli Oldu!

TÜİK kasım ayı yabancılara konut satışı verileri belli oldu.

Ekonomi 18.12.2019, 15:35 Muharrem KARAKUŞ
TUİK Yabancılara Konut Satışı Verileri Belli Oldu!

ÜİK kasım ayı konut sayılarında hızlı artış gözlendi. Ancak aynı dönemde yabancılara satılan konut miktarlarında azalma gözlendi. Hızlı bir artış gösteren yabancı konut satışları şaşırtarak kasım ayı içerisinde azalma gösterdi.

Yabancı Konut Satışları

TÜİK kasım ayı verilerine göre yabancılara satılan konut sayılarında azalma yaşandı. Bu dönemde yabancılara yapılan satış rakamları 218 kasım ayı verilerine göre %14,6 oranında azalarak, 3 988 adet oldu.

En Fazla Satış İstanbul'da

Yabancıların en çok konut aldığı il İstanbul oldu. Kasım ayı verilerine göre yabancılar İstanbul'dan 1885 adet konut satın aldılar. İstanbul'un ardından tercih edilen ikinci il ise, Antalya oldu. Antalya ilinden yabancılar 825 konut alırken, Ankara'dan 218, Bursa'dan 128, Yalova'dan ise 110 adet konut aldılar.

Iraklılar Konut Alımında İlk Sırada Yer Aldı

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Kasım ayı verilerine göre, Türkiye'den pek yok yabancı ırkının ev sahibi olmak istediği belirlendi.

TÜİK verilerine göre yabancı konut satışında birinci sırada Iraklılar yer aldı. Kasım ayında Irak vatandaşları 575 konut alarak birinci sırada yer aldı. İran vatandaşları 500 konut ile ikinci, Rusya Federasyonu 300 konut ile üçüncü, Afganistan 216 konut ile dördüncü, Suudi Arabistan 174 konut ile beşinci sırada yer aldı. Aralık ayında satışların daha da artması bekleniyor.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü