Türk-İş Asgari Ücret Talebine Yanıt Verdi

Asgari ücretin arttırılması için geçtiğimiz günlerde Securitas Başkanı talep vermişti. Ancak bu talebine yanıt verilmemişti. Cevap Türk-İş’ten geldi.

Ekonomi 15.01.2020, 10:49 Fatih OĞUR
Türk-İş Asgari Ücret Talebine Yanıt Verdi

Belirlenen asgari ücretle geçinmenin mümkün olmadığını belirten Securitas Başkanı, bu konuda destek bekliyordu. Türk-İş yaptığı açıklamalarla Securitas Başkanına destek verdi. Her türlü desteği verebileceğini söyledi.

Securitas, Türkiye bünyesinde 20 bin özel güvenlik personeli çalıştırıyor. Belirlenen asgari ücretin, özel güvenlik görevlileri için düşük olduğunu belirtti. Asgari ücrete %30’luk zam yapılmasını talep etti. Bu talebine Türk-İş bünyesindeki Güvenlik-İş Sendikası olumlu yanıt verdi.

Her Türlü Desteğe Hazırız

Asgari ücretin arttırılması konusunda Güvenlik-İş Sendikası Başkanı Çağırıcı, sendikasız özel güvenlik görevlisinin en az 2.500 TL, sendikalı özel güvenlik görevlilerin ise en az 6.000 TL alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca sosyal yardım yapılması gerektiğini de belirtti.

Securitas Başkanı’nın çağrısıyla birçok yardım yapılacak. Çalışanlara kıdem tazminatı, çocuk, yakacak ve eğitim desteği verilecek. Çalışan masraflarının en az indirgenmesi için projeler yapılacak.

Securitas Başkanı, asgari ücretin en az 3.000 TL olmasını gerektiğini belirtmişti. Çağırıcı ise bu konuda kesin bir açıklama yapmadı. Bu talep ve desteklere başka cevap veren olmadı. Dolayısıyla resmi olarak asgari ücrette bir değişiklik olmadı.

Bu taleplerin resmiyete dönüşeceği konusunda ise kesin bir açıklama yok. Asgari ücretin değişim konusunu önümüzdeki günlerdeki cevap ve destekler belirleyecek.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü