Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kriz İle İlgili Önemli Kararlar Aldı

Tüm dünyada Coronavirüs salgını nedeniyle yaşanan küresel kriz merkez bankalarını alarma geçirdi. Yaşanan durgunluğun önüne geçebilmek için merkez bankaları kapasitelerinin üst düzeyinde para basmaya başladı.

Ekonomi 14.03.2020, 18:47 14.03.2020, 19:00 Onur DİMLİ
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kriz İle İlgili Önemli Kararlar Aldı

Çin'de başlayan coronavirüs salgınından sonra piyasalarda geniş çapta bir durgunluk yaşanıyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası küresel kriz ile ilgili tarihi bir karar aldı. Ardından Japonya, Çin ve İngiltere bankalarından da kriz ile ilgili çarpıcı tedbirler alındığı ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da yaşanan küresel kriz hakkında önümüzdeki hafta oldukça önemli bir toplantı gerçekleştirecek.

En Büyük Adımı ABD Merkez Bankası Attı

Coronavirüs salgınından küresel piyasalar oldukça olumsuz etkilenirken çöküşü tekrar kurtarmak amacıyla dünya genelinde tüm merkez bankalarından büyük hamleler gelmeye devam ediyor. Piyasalarda yaşanan şok dalgasını biraz olsun hafifletmek isteyen merkez bankalarının attıkları adım ise oldukça ilgi çekici. En son Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası 3 Mart 2020 tarihinde büyük oranda bir faiz indirimine gitmişti. Geçtiğimiz günlerde ise 5.4 trilyon dolar piyasaya fon sağlayacağını duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın bu hamlesinden sonra Avrupa da ekonomiye destek amaçlı uygulayacağı paketleri dünya kamuoyuna duyurdu. Türkiye ise önümüzdeki hafta yaşanan küresel kriz ile ilgili Merkez Bankası'nın katılımıyla kritik bir toplantı gerçekleştirecek. Önümüzdeki günler piyasalarda ekonomik krizin getirdiği durgunluğu nasıl telafi edecek? Vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü