Türkiye'de Kredili ve Nakit konut Satış Oranları

Türkiye'nin kuzey ve batısı kredi, doğusu nakit olarak ev almaktadır.

Ekonomi 31.12.2019, 16:37 14.01.2020, 18:48 Fatih OĞUR
Türkiye'de Kredili ve Nakit konut Satış Oranları


Dünyaca ünlü gayrimenkul firması coldwell banker tarafından yapılmış olan araştırmaya göre Artvin, Ardahan illeri en çok banka kredisi kullanılmakta, en az kullanan il ise Bayburt  olan iller olarak belirlenmiştir.  Türkiye’nin kuzey ve batısı kredi, doğusu nakit olarak ev almakta. Bu durum ise Türkiye’deki bölgeler arasında meydana gelen ekonomik dengesizliğin de göstergesi olmaktadır.

Kuzey ve batının kredi ile ev alıp, doğunun nakit olarak ev almasının sebepleri

Birden çok birbiri ile bağlantılı nedenler var olmaktadır. Bunun ilk olarak sebebi bölgelerin konumlarıdır. Türkiye’nin kuzey ve özellik ile batı yakası konum olarak oldukça önemli niteliktedir. Bilinmesi gerekir ki konum ev fiyatlarını oldukça etkilemiş olan bir unsurdur. Bölgesel konumun iyi olması ev fiyatını arttırmış olduğu gibi evin fiyatını da yükseltmektedir. Bir diğer sebep ise ekonomik olarak görülen dalgalanma ve de konuta olan talep oranlarıdır. Bu sebeplerden ötürü Türkiye’nin kuzey ve batısı kredi, doğusu nakit olarak ev almakta.

Sadece ev değil, diğer gayrimenkul yatırımlarında da doğuda nakit olarak alınmakta

Türkiye’nin gerek ekonomik sorunlarından kaynaklı, gerek gayrimenkul yatırımlarının yani alınacak olan taşınmaz gayrimenkulün konumunun fiyatını büyük bir oranda değiştiriyor olmasıdır. Istanbul ve çevresinde de alınacak olan arsa fiyatı ile Muş’ta alınacak olan arsanın fiyatı aynı olmamaktadır. (Ölçüleri aynı olması kaydı ile.)

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü