Türkiye’ye IMF Yolu Görünüyor

Son günlerde yaşanan coronavirüs salgının sonucunda ülke ekonomisi oldukça sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Profesör Gürkaynak şirketlerin ekonomik gücünün insanların işsiz kalmaması için artırılması gerektiğini belirtti.

Ekonomi 26.03.2020, 21:42 Soner YARDIM
Türkiye’ye IMF Yolu Görünüyor

Türkiye'yi de etkisi altına alan Coronavirüs salgını sonucunda pek çok işletme işlem hacimlerinin önemli ölçüde azaldığını belirtiyor. Bunun üzerine milyonlarca insanın işini kaybetmemesi için Profesör Gürkaynak şirketlerle ilgili ekonomik anlamda iyileştirme çalışmalarının yapılması gerektiğini vurguladı. Bunun için de Türkiye'nin yeterli kaynağa ulaşabilmesi için IMF ile anlaşmak zorunda olduğunu belirtti.

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Profesör Refet Gürkaynak dünyayı derinden etkileyen virüs salgını sonucunda insanların işlerine gidemediğini ve bu durumda pek çok şirketin ekonomik olarak bazal düzeye geldiğini açıkladı. Ayrıca Gürkaynak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik anlamda şirketlerini eski performanslarında tutabilmek için para basıp borçları üstlendiklerini ancak Türkiye için böyle bir durumun bile şu an için mümkün olmadığının altını çizdi.

Sağlık Krizi Uzun Sürerse IMF'ye Başvurmaktan Başka Çare Yok

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Profesör Refet Gürkaynak dünya genelinde yaşanan sağlık krizinin ardından gelişmekte olan ülkelerin ekonomisi ile ilgili bir durum değerlendirmesi yaptı. Ayrıca kriz anında borçlarını öteleyen şirketlerin kriz bittiğinde ise ötelenmiş borçlarını ödeyemeyecek duruma geleceklerini belirtti. Her şeyin normale geldiğinde ortada üretim sirkülasyonunu sağlayacak ve insanlara iş alanı yaratacak şirketlerin kalmayacağını açıkladı. Bir diğer çözüm yolunun ise üretim yapan şirketlere destek olunarak işsizliğin kurtarılması gerektiğinin söyleyen Gürkaynak durumun böyle devam etmesi halinde IMF’den yardım istenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü