Yerli Solunum Cihazı Üretiminde Son Gelişmeler

Türkiye'de baş gösteren coronavirüs salgınından sonra pek çok firma yerli solunum cihazı üretimine başladı. Baykar Holding Müdürü Selçuk Bayraktar kişisel sosyal medya hesabından projesini tamamladıkları ve ilk prototipini ürettikleri yerli solunum cihazının görüntülerini paylaştı.

Ekonomi 01.04.2020, 22:14 Zehra Bilgehan Kurtuluş
Yerli Solunum Cihazı Üretiminde Son Gelişmeler

Virüs salgınından sonra hastanelerin solunum cihazı ihtiyacına karşılık verebilmek amacıyla pek çok firma çalışmalara başladı. Baykar Yönetim Kurulu Müdürü Selçuk Bayraktar ise kendi ürettikleri yerli solunum cihazının prototipini kişisel sosyal medya hesabından kamuoyu ile paylaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise coronavirüs salgınının ülkede baş göstermesi ile pek çok hastanenin solunum cihazına ihtiyaç duyabileceğini vurgulamıştı. Bunun üzerine alt yapı çalışmalarını tamamlayan Baykar Holding ürettiği solunum cihazlarını 15 Nisan'da teslim edeceğini duyurdu.

Seri Üretimi Arçelik Gerçekleştirecek

Coronavirüs salgının artış göstermesi ile hastanelerde Covid-19 pozitif vaka sayısında büyük bir artış yaşandı. Bunun üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank harekete geçerek hastanelerin ihtiyacı olan solunum cihazlarının üretimi için gerekli olan tüm imkanları sağlayacaklarını Ar-Ge çalışması gösteren firmalara belirtti. Daha sonra Baykar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise çalışmalara başladıklarını üstelik ilk deneme prototip olan modelini kişisel sosyal medya hesabından paylaştı. Yerli solunum cihazının seri üretimini ise Arçelik firması gerçekleştirecek. Ülke zor zamanlardan geçerken böylesine önemli çalışmaların desteklenmesi amacıyla birtakım buluşlar ilgili bakanlıklar tarafından destekleniyor.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü