2020 Emlak Vergisi Birinci Taksit Ödemeleri

2020 yılının gelmesi ile birlikte emlak sahibi olan kişilerin, 2020 emlak vergisi ödeme tarihi ne zaman sorusu da gündeme geldi.

Emlak Hukuku 30.01.2020, 21:52 Fatih OĞUR
2020 Emlak Vergisi Birinci Taksit Ödemeleri

Işyeri, arazi, arsa veya ev gibi taşınmaz mal sahibi olan kişilerin ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisi birinci taksit ödemeleri belli oldu ve 2020 vergi takvimi arasında yerini aldı. Buna göre 2020 yılında taşınmaz mallarının emlak vergisini ödeyecek olan kişiler, birinci taksitlerini 21 Mart ile 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirecek. Emlak vergisinin ikinci taksitleri ise 1 Kasım ve 31 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Emlak Vergisi Kimler Tarafından Ödeniyor?

Emlak vergisi, taşınmaz mal sahibi olan kişiler tarafından ödenmektedir. Buna göre üzerinde kayıtlı ve tapulu taşınmaz mal olan kişiler, bu vergiyi ödemek de mükelleftir. Emlak vergisi içinde yer alan bina vergisi, bina sahibi tarafından, bina sahibi yok ise intifa hakkı sahibi tarafından ya da bunlardan ikisi de yoksa binaya sahipmiş gibi tasarruf eden kişiler tarafından ödemektedir. Eğer söz konusu bir binada paylı mülkiyet hakkı sahibi olanlar var ise herkes hisseleri oranında emlak vergisini ödemek de mükellef olur.

Emlak vergileri söz konusu emlağın bulunduğu belediyelere ödenebilmektedir. Eğer sahip olunan gayrimenkuller, kişinin ikamet ettiği adres dışında bir şehirde ise PTT havalesi ile ya da belediyenin banka hesabına emlak vergisi mükellef numarasını yazılması ile ödeme gerçekleştirilebilmektedir.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü