Ak Parti Milletvekillerinin İmzalarıyla Kanun Telifi

AK PARTİ milletvekillerinin imzalarının bulunduğu TBMM bayındırlık, imar, ulaştırma ve turizim Komisyonu’nda coğrafi bilgi Sistemleri ve bazı kanunlarda değişikler yapılmasına dair Kanun Teklifi kabul edildi. Yapılan teklife göre imar alanında ve şehircilik alanında büyük değişimler planlanıyor. Bu değişimler 43 maddede yeni imar kanunu adı altında sunuluyor.

Emlak Hukuku 27.01.2020, 20:24 Muharrem KARAKUŞ
Ak Parti Milletvekillerinin İmzalarıyla Kanun Telifi

43 Maddede İmar Kanunu

İlk maddede belediye sınırları içerisinde ya da dışarısında toplu konut idaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan uygulamalarda çok yetkili durumda olacaktır. Bunun dışında alanlardaki uygulamalarda ilgili belediye yetkili durumda sayılacaktır. TOKİnin mülkiyetinde bulunan arsa ve arazilerin gerçek kişilerce işgali halinde TOKİ ecrimisil istemeye ve milli emlak Genel müdürlüğü eliyle uygulatmaya yetki sahibi sayılacaktır.

E- plan otomasyon sistemi üzerinden plan işlem numarası adınacaktır. Bunun için planlar, plan değişiklikleri planların sayısal verileri bu ortamda toplanacaktır. Kentsel tasarım projeleri imar planlarıyla birlikte hazırlanacaktır. Nüfusu 5000’in altında kalan yerlerin kırsal yerleşim özelliğinin sürekliliğine büyükşehir belediye meclisince karar verilecektir. Kırsal yerleşim alanı belediye sınırı il sınırı olan yerlerde ilçe belediye Meclisi’nin teklifi doğrultusunda Büyükşehir belediye Meclisi kararıyla diğer yerlerde ise iyi genel Meclisi kararıyla seçilmiş olacaktır.

Nüfusu, yapı yoğunluğu, kat adedi, bina yüksekliğini arttıran imar planı parsel bazında değişiklikleri yapılamayacaktır. TOKİ ile gecekondu alanlarında belediyeler arasındaki yetki çakışmasının  giderilmesi sağlanmaktadır.

43 maddelik kanun birçok durumu ele almaktadır. Belirtilen her madde için açık ve net bilgilendirme yapılıyor.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü