Emlak Sektöründe Sorular Havada Uçuşuyor

2019’un Kasım ayında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali düzenlenmişti.

Emlak Hukuku 20.01.2020, 17:08 Fatih OĞUR
Emlak Sektöründe Sorular Havada Uçuşuyor

Bu festivalde Baskı filmi tanıtıldı. Dikkat çeken Baskı, panellere konu oldu. Bu panellerden biri de şubat ayında olacak.  Baskı filminin konu olacağı panel, 6 Şubat 2020 tarihinde yapılacak. Panelin genel konusu ise konutun yatırım aracı mı yoksa insan hakkı mı tartışması olacak. Filmin yönetmeni Fredrik Gertten de bu panele katılanlar arasında. Panel 6 Şubat’ta Pera Müzesi’nde yapılacak. Baskı filmi de bu müzede izleyicileriyle buluşacak.

BASKI FİLMİ HERŞEYİ ANLATIYOR

Baskı filminin konusu, emlak sektörünün tüm yüzlerini açığa çıkarıyor. Küresel sorunlardan biri olan konutların metalaştırılmasıyla ilgili incelemeler yapılıyor. Filmde şehir hayatının zorluğunu ve yaşamanın imkansızlığı ele alınıyor. Bunun yanında ev almanın da birçok sıkıntı doğurduğu filmde detaylı olarak gösterilmiş. Filmde insanların kazandıkları paranın %80 ile %90’ını kiraya vermeleri izleyenleri üzüyor. Filmin sonundaki soru ise büyük dikkat çekiyor. Şehirlerin kimin için var olduğunu sorgulanıyor.

Filmi izleyecek vatandaşlar, gösterim bittikten sora zorlu tahliyeler, kent ve konut hakları ile ilgili araştırmalar yapan bağımsız araştırmacı Cihan Uzunçarşılı Baysal’ı dileyecek. Panel sonunda ise soru cevap yapılacak. Gösterim, tamamen ücretsiz olacak. Önceden rezervasyon seçeneği de olmayacak. Vatandaşlar, gösterim için müzenin kapısında sıra bekleyecek. 19:00’da başlayacak olan panel, 22:00’de sona erecek. Panel sonunda katılımcılar fotoğraf çekinebilecek.

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü