Evlilikte Mal Ayrılığı

Evlilikte mal ayrılığı bir sözleşme aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu sözleşmeye verilen isim; Mal rejimi sözleşmesidir, halk ar

Emlak Hukuku 20.05.2019, 16:47 14.01.2020, 18:53 Fatih OĞUR
Evlilikte Mal Ayrılığı

Evlilikte mal ayrılığı bir sözleşme aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu sözleşmeye verilen isim; Mal rejimi sözleşmesidir, halk arasında bilinen adı ile evlilik sözleşmesidir. Evlilik sözleşmesi, evlenecek olan çiftlerin veya evli bulunan kişilerin, evlilik süresince ve evliliğin sonlanması durumunda, mal varlıklarını nasıl yöneteceği, sahip olunan mallar konusunda eşlerin haklarının neler olduğu ve evliliğin sona ermesi durumunda malların nasıl paylaştırılacağını düzenleyen bir aile hukuku sözleşmesidir; resmi bir belgedir.

Evlilik sözleşmesi, özellikle boşanma durumlarında en önemli hukuki belge olmaktadır. Bu sözleşmeyi yapmanın farkları yolları vardır. Bunlardan birincisi; noterde düzenlenerek, ikincisi ise bir aile avukatı tarafından düzenlenerek gerçekleştirilmektedir. Hazırlanmış olan belge, taraflar arasında imzalandıktan sonra notere onaylatılır.

Evlilik Sözleşmesi Yapılmazsa Mal Paylaşımı Nasıl Olur?


Evlilikte mal ayrılığı yani evlilik sözleşmesi yapılmamış ise taraflar, edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olacaklardır. Bu mal rejimine göre, kişilerin evlilikleri süresince edinilmiş malları kapsamaktadır. Ve taraflardan biri, boşanma esnasında bu mallardan hak talep edebilmektedir. Kanuna göre tarafların birbirlerinden hak talep edebildikleri edinilmiş mallar şunlardır:


  • Çalışma karşılığında elde edilen edinimler,

  • Sosyal güvenlik ödemeleri,

  • İş gücü kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

  • Kişisel mal gelirleri,

  • Edinilmiş mal yerine geçen değerler (örneğin; alınmış araba, ev vs)  •  

Babadan Kalan Miras Eşe Düşer Mi?


Boşanmayı düşünen ya da boşanma aşamasında olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri evlilikte mal ayrılığı nasıl yapılır? iken bir diğeri de miras yolu ile edinilen mallardan eşe pay düşüp düşmeyeceğidir.

Evlilik süresi içerisinde, eşlerden birine babasından kalan miras, boşanma durumunda edinilmiş mallara girmemektedir. Dolayısı ile, taraflar birbirlerinden miras yolu ile gelen malları; ev, arsa, işyeri gibi gayrimenkulleri talep edemezler. Fakat bu mirastan bir gelir geliyor ise, evlilik süresince o gelirle alınan mallar edinilmiş mallara girer ve taraflar talepte bulunabilir.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü