Evliyken Alınan Ev Boşanınca Kime Kalır

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur? Boşanmada mal paylaşımı işlemlerinin nasıl gerçekleşir?

Emlak Hukuku 20.05.2019, 16:39 14.01.2020, 18:53 Abdurrahim KARABAYIR
Evliyken Alınan Ev Boşanınca Kime Kalır

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?


Boşanmada mal paylaşımı işlemlerinin nasıl gerçekleşeceği, ilk olarak; çiftler arasında yapılan anlaşmaların içeriğine bağlı olarak değişmektedir. Evlilik öncesi ya da evlilik sırasında yapılmış olan bir mal rejimi sözleşmesi yani halk arasında bilinen adı ile evlilik sözleşmesi var ise, boşanma koşulları bu sözleşmede belirtilen koşullar göz önüne alınarak gerçekleştirilir ve mal paylaşımı yapılır. Fakat çiftler arasında herhangi bir sözleşme yok ise, bu boşanma işlemi edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olur. Bu rejime göre; evlilik süresince edinilmiş mallar çiftler arasında eşit olarak paylaştırılır.

Boşanmada Kredi Borcu Olan Ev Paylaşımı Nasıl Yapılır?


Evlilik kurumunun dağılması durumunda evliyken alınan ev boşanınca kime kalır sorusundan sonra akıllara en çok takılan sorulardan biri de, eğer ev kredi çekilerek alındı ise bu paylaşımın ve ödemenin nasıl olacağı sorusudur.

Bankalar, kişilere ev kredisi verirken taraflardan ikisini de yasal borçlu yapmak yerine sadece taraflardan birini yasal borçlu yaparak ev kredisi vermektedir. Bankalar, ev kredisi verirken genellikle çiftlerden birisi memur ise onu yasal borçlu yaparak, çiftlerden diğerini de kefil yapmaktadırlar. Bu durum, yani çiftlerden sadece birisinin üzerine kredi çekilerek borç altına alınması, boşanma söz konusu olduğunda problemlere yol açabilmektedir. Çünkü yasa gereğince, evlilik süresi içinde alınan evin sadece yarısına sahip olan taraf, aynı zamanda borcun tamamını da ödemekle yükümlü olan kişi durumunda oluyor. Bu durumda, üzerinde kredi bulunan eş, dava açarak fazla olarak yaptığı ödemelerin tazminini isteyebilmektedir. Ayrıca, kredi ödemesi yapmayan taraftan bir bedel karşılığı evin tamamını alabilmesi de söz konusudur.

Boşanmada mal paylaşımı yasalar ile her iki tarafı da korurken, boşanma durumunda kredi borcu altında kalan tarafın haklarını da korumaktadır.

Yorumlar (0)
19°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü