Gayrimenkul Hukuku Uzmanları Değerli Konut Sahiplerini Uyarıyor

Resmi kurumlar tarafından değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan gayrimenkuller için değerli konut vergisi kararı resmi gazetede yayımlandı. Alınan karara göre artık değerli konut sahipleri belirlenen tutarda her yıl vergilerini düzenli olarak ödemek zorunda.

Gayrimenkul Hukuku Uzmanları Değerli Konut Sahiplerini Uyarıyor

Geçtiğimiz aylarda resmi gazetede yürürlüğe giren değerli konutlar hakkında değerli konut vergisi alma kararı değeri 5 milyon TL üzerinde olan tüm konut sahiplerini ilgilendiriyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 5 milyon ve üzerinde değere sahip olan konutların sahiplerinden alınacak vergilerin tutarı resmi gazetede detaylı bir şekilde açıklandı. Açıklanan verilere göre 5 milyon ile 7 buçuk milyon TL arasında olan konut sahiplerinden 1000 de 3, değeri 7 buçuk milyon ile 10 milyon TL arasında olan konut sahiplerinden 1000 de 6 ve son olarak değere 10 milyonu aşan gayrimenkul sahiplerinden ise binde 10 oranında devlete vergi ödemeleri bekleniyor.

İşte Değerli Konut Vergisi Hakkında Detaylar

Gayrimenkul hukuku uzmanı Avukat Mehmet Aslan geçtiğimiz aylarda resmi gazetede yayımlanan değerli konut vergisi ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Aslan’ın yaptığı açıklamalara göre değerli konut vergisini düzenli olarak ödemeyen vatandaşlara önemli ölçüde ceza yaptırımları uygulanacak. Konutun değeri belirlendikten sonra eğer hak sahibi herhangi bir itirazda bulunacaksa itiraz süresi içerisinde gerekli kurumlara dilekçesini ibraz etmesi gerekiyor. İtiraz süresi olarak 15 günlük bir süre veriliyor.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü