İcradan Alınan Evin Tahliyesi!

İcradan Alınan Evin Tahliyesi

Emlak Hukuku 18.05.2019, 16:37 21.10.2019, 21:28 Fatih OĞUR
İcradan Alınan Evin Tahliyesi!

İcradan Alınan Evin Tahliyesi Nasıl Yapılır?


Kişilerce, icra yoluyla alınan bir evin içinde kiracı olarak başka birilerinin yaşaması durumunda, tahliye işlemlerini başlatmak gerekmektedir. Bu tahliye işlemleri, icra yoluyla evi satın alan kişinin, icra dairesine giderek tahliye emrini düzenlemesi ile başlamaktadır. Başlatılan tahliye emri ile, evin içinde oturan kiracıya evi 15 gün içerisinde tahliye etmesi gerektiği bildirilir. Bu durum kiracının bilgisi dışında gerçekleşen bir durumdur, dolayısı ile mağduriyet yaratabilmektedir. Bu sebeple kiracının icra mahkemesine şikayette bulunma hakkı vardır. Fakat bu şikayet işlemi gerçekleştirilmezse, evin boşaltılması gerekmektedir. Aksi durumda, kiracı evden zorla (polis yoluyla) çıkarttırılabilmektedir.

Yasalar, kiracıların haklarını korumaktadır. Bu nedenle, kiracı, icra satışı öncesi, o evde kiracı olarak oturduğunu kanıtlarsa (kira sözleşmesi ile) icra mahkemesine yapılan şikayet başvurusu neticesinde, icradan alınan evin tahliyesi iptali söz konusudur.

İcradan Alınan Evde Oturan Kişinin Çıkması İçin Yasal Süre Nedir?


İcradan alınan evin tahliye süresi tam olarak 15 gündür. İcra yolu ile evi alan kişi, evde oturan üçüncü kişilerin evi boşaltması için icra mahkemesine tahliye başvurusunda bulunurlar ve tahliye emri verirler. Bu tahliye emri doğrultusunda, evde kiracı olarak bulunan kişilere evi 15 gün içerisinde tahliye etmeleri, aksi takdirde zorla (polis eşliğinde) çıkarılacakları bildirilir. Fakat kiracıların, bir kira sözleşmesi ile icra satışı öncesi o evde kiracı olarak kanıtlayabilmeleri durumunda icra mahkemesine şikayette bulunma ve tahliyeyi iptal ettirme hakkı bulunmaktadır.

İcradan Alınan Evde Oturan Kişi Çıkmazsa Ne Yapılmalıdır?


İcradan alınan evin tahliyesi işleminin gerçekleşmesi için, evde oturan üçüncü kişilerin yani kiracıların, tahliye emrine karşı icra mahkemesine şikayette bulunmamış olması ya da o evde kiracı olarak oturduğunu bir resmi belge ile kanıtlayamamış olması gerekmektedir. Bu koşullarda, evde oturan kişiler 15 gün sonunda evden çıkmazsa polis eşliğinde zorla evden çıkarttırılabilmektedirler.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü