Kanal İstanbul Yapılmasın Diye Açılan Dava Reddedildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından meydana çıkarılan ve yapılması planlanan Kanal İstanbul’un yapılmaması için pek çok kişi itiraz etmişti.

Emlak Hukuku 09.01.2020, 20:17 Muharrem KARAKUŞ
Kanal İstanbul Yapılmasın Diye Açılan Dava Reddedildi!

Bir itiraz da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından gerçekleştirildi. İstanbul da 8. İdare Mahkemesi tarafına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından açılan dava, Kanal İstanbul’un iptalini içeriyordu.

TMMOB e bağlı olarak çalışma gösteren 9 meslek odası, söz konusu olan Kanal İstanbul projesinin iptali için İstanbul 8. İdare Mahkemesine dava açmıştı. Bu davada, Anayasa ve Çevre düzenine aykırı olduğu ve aynı zamanda tarım alanlarının, ekosistemin bozulacağı yönünde iddialarda bulunan kişiler tarafından açılan dava reddedildi.

Kanal İstanbul Yapılmasın!

Kanal İstanbul projesi kapsamında İstanbul da kalan son tarım alanlarının da bu projeyle yok edileceği savunulsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu projenin önüne kimsenin geçemeyeceğini ve mutlaka Kanal İstanbul projesinin yürürlüğe geçeceğini savundu.

Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından açılan bu davanın reddedilmesi, insanların Kanal İstanbul Projesinin yapılmamasıyla alakalı hayalleri de suya düşmüştür. Kanal İstanbul projesinin reddedilmesinin nedeni ise, doğal ekosistem dengesini bozacağından ötürü, yapılmaması isteniyor. Ama Cumhurbaşkanı tarafından Kanal İstanbul projesiyle alakalı yapılan açıklamalara bakıldığında çevreye herhangi bir zarar vermediğini ve ticari açıdan bize fayda sağlayacağını da savunmakta ve projenin hayata geçirileceğini söylemektedir. 

Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü