Kat Mülkiyeti İle ilgili Merak Edilenler

Halkımızın en çok merak ettiği konulardan birisi olan kat mülkiyeti hakkında detaylı bilgi haberimizin devamında..

Kat Mülkiyeti İle ilgili Merak Edilenler

Kat Mülkiyeti Nedir?

Mevcut bir gayrimenkul üzerindeki tüm bölümlerin bağımsız şekilde mülkiyetini temsil eden Kat Mülkiyeti, ortak gayrimenkulü kullanan fakat kendilerine ait bağımsız bölüm üzerinde hak sahibi olduğunu ve istenilen tasarrufu yapabilmeyi sağlayan kat mülkiyeti tapusuyla resmiyet kazanır. Kat mülkiyet tapusu için söz konusu yapının iskân belgesinin olması gerekir. Aynı bina-iş merkezi içerisinde bulunan çok sayıda ki dükkanların sahipleri adlarına bedel vererek satın almış kişiler olmakla adlarına satılan dükkanın mülkiyetine sahip olmazlar. Mülkiyetin resmi olarak gerçekleşmesi için söz konusu dükkana ait sahsın bilgilerini ve ortak gayrı menkul içinde yer alan dükkan bilgilerini içerir kat mülkiyeti tapusuna sahip olunmalıdır.

Ortak Gayrimenkul İnşaatlarında Dikkat!

Ortak bir arsa üzerine yapılacak ortak gayrimenkullerde inşaat bitene kadar malik olacak kişiye mülkiyetine sahip olacağı kat, daire, dükkan .. vb için bilgileri içerir geçici bir tapu verilir. Bu tapu müteahhit ile mülk sahibi arasında kata yönelik taahhütleri içeren Kat İrtifakı Tapusudur. Kat mülkiyet tapuları kat irtifakı tapusu ile aynı şey değildir. İrtifak geçici bir sözleşmedir.

İnşaat sırasında kat irtifakı tapusu alınabilir fakat inşaat bitiminde kat mülkiyet tapusunun alınması kat üzerinde hak sahibi olunabilmesi için gereklidir. Bu tabu ile katın, dairenin, dükkanın… karaya verilmesi, satılması, devri, mirası gibi haklar kazanılmış olur. Halk arasında elinde kat irtifakı tapusu olduğu için bununla yetinip çok vergi vermekten kurtulmak için kat mülkiyeti tapusunu çıkartma işlemini erteleyenler olmaktadır. 

Fakat kat irtifakı tapusu kişinin  mülkiyet üzerindeki haklarının hukuken savunulmasında yetersiz kalacağından tehlike oluşturmaktadır.

Yorumlar (0)
26°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü