Mal Paylaşımına Dikkat !

Evlilikte Mal Bölüşmesi Nasıl Yapılır?

Emlak Hukuku 11.01.2020, 18:21 Fatih OĞUR
Mal Paylaşımına Dikkat !

Eşler arasında anlaşmazlık olduğu takdirde seviyeli bir şekilde ayrılık yoluna gidebilmektedirler. Ama anlaşmazlıklar çıkmaması için, evliliklerle para mevzusunun gündeme gelmemesi için, eşler arasında mal bölüşmesi diye bir şey meydana çıkarılmıştır. Peki, Evlilikte Mal Bölüşmesi Nasıl Yapılır?  Evlilikte mal bölüşmesi, eşler arasında yapılacak olan bir sözleşme ile sağlanmaktadır. Bu sözleşmeye de Mal rejimi sözleşmesi ya da halk arasında evlilik sözleşmesi adı verilmektedir.

Evlilikte mal ayrılığı bir sözleşme ile yapılmaktadır. Bu sözleşmeye verilen isim de mal rejimi sözleşmesidir.  Ya da halk arasında bilinen ismiyle evlilik sözleşmesidir. Evlilik sözleşmesi, hayatlarını birleştiren çiftlerin herhangi bir ayrılık durumunda mal varlıklarını nasıl yöneteceği ve sahip olduğu mallar ile ilgili eşlerin haklarının ne olduğunu belirleyen noter onaylı resmi belgedir.

Evlilik sözleşmesi ya da mal rejimi sözleşmesi, özellikle boşanma gibi durumlarda en önemli hukuki bir belgedir. Bu sözleşmeyi yapmanın elbette farklı farklı yolları bulunmaktadır. Bunlardan ilki noterde düzenlenir ikincisi de aile avukatı tarafından hazırlanır. Hazırlanmış olan bu sözleşme iki kişi tarafından imzalandıktan sonra da notere onaylatıldıktan sonra geçerli olacaktır.

Evlilik Sözleşmesi Yapılmazsa Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Evlilik esnasında evlilik sözleşmesi yapılmazsa eğer çiftler arasında evlendikten sonra alınmış mallar bölüşülebilir. Evlenmeden önce kazanılmış olan mallar, eşler arasında paylaştırılmaz. Boşanma esnasında kişilerin hak talep edebildikleri mallar;

  • Çalışma karşılığında kazanılmış mallar,

  • Sosyal güvenlik ile ilgili ödemeler,

  • İş gücünün kaybedilmesi nedeniyle ödenecek olan tazminatlar,

  • Kişisel mallar,

  • Evlendikten sonra alınan ev, araba, ziynet

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü