Miras Hakkında Bilinmeyen Detaylar

Miras, ailede üzerinde mal varlığı bulunan kişinin vefatı üzerine o kalan mal varlığının ailede yaşamakta olan kişilere idaresinin kalması halidir.

Emlak Hukuku 02.01.2020, 21:52 09.01.2020, 18:50 Abdurrahim KARABAYIR
Miras Hakkında Bilinmeyen Detaylar

Mirastan dolayı aile fertleri arasında bir takım anlaşmazlıklar ve adaletsizlikler meydana gelmektedir. Ancak bir çok kışı bu kalan mirasın dağılımı hakkında bir çok unsuru bilmemektedir. Iste miras hakkında bilinmeyen detaylar..

Ailede miras dağılımı

Miras dağılımı aile fertleri arasında parçalayıcı bir etken olarak da görülmektedir. Miras bırakacak kişinin ölmeden evvel bir vasiyet oluşturmaması halinde yasaya bakılmaktadır. Ölen kişi ölmeden evvel mirasını yani malvarlığını istediği kişiye bırakabilir ancak bunu noter onaylı şekilde vasiyetname olarak belirtmesi gerekir. Bazı durumlarda vasiyetname bırakılmamış olur iste bu durumda kalan miras hakkında karışıklık meydana gelmektedir. Ancak aslında kalan bu mirasın kime ne kadar paylaştırılacağı miras hukukunda tek tek belirtilmiştir.

Kime ne kadar miras kalabilir

Miras hukukuna göre vasiyetname bırakılmaması durumunda mirası bırakacak olan kişinin çocuklarına eşit oranda miras bırakılmaktadır. Çocuğu, altsoyu, bulunmayan kişinin mirası direk olarak eşine; evli olmayan kişi mirasını anne ve babasına bırakmaktadır. Vasiyetname varsa bile mirasın yarısından fazlasını aile fertlerinin dışındaki birine vasiyet olarak bırakamaz. Bu da kişinin ailesini koruyan bir yasa olmaktadır. Böyle bir vasiyet belgesi düzenlemiş ise geçersiz sayılmaktadır. Gerekli olan mercilere başvurulması hâlinde hak olan pay rahatlık ile  alınabilmektedir.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Karikatürü Tümü