Ödenmeyen Site Aidatlarına Yargıtay'dan Şok Karar

Geçtiğimiz aylarda Yargıtay'ın aldığı yeni karar neticesinde site sakinlerinin ödemediği site aidatı yüzünden evde oturan tüm bireylere haciz gelebileceği sonucu ortaya çıktı.

Ödenmeyen Site Aidatlarına Yargıtay'dan Şok Karar

Yargıtay 20. Hukuk Dairesi ödenmeyen site aidatları ile ilgili kamuoyunu derinden etkileyecek bir karara imza attı. Ödenmeyen site aidatları ile ilgili oluşan dava sonucunda dairede yaşayan herhangi birine icra takibi yapılabilecek. Site aidatları binaların giderlerini karşılayabilmek amacıyla kat maliklerinden her ay düzenli olarak toplanan bir tutar. Ancak bu konu kat malikleri tarafından düzenli bir şekilde ödeme yapılmadığı için sık sık dava konusu oluyor. Yargıtay tarafından verilen bir karar ise sadece daire sahiplerini değil evde yaşayan herkesi ilgilendiriyor.

Yapılan Kira Sözleşmesi Önemli

Yargıtay 20. Hukuk Dairesi’nin aldığı kararın son derece yanlış olduğunu ifade eden avukat Cevat Kazma bir sitede ödenmeyen aidattan daire sahibi ya da daire sahibi ile direkt olarak sözleşme yapan kişinin sorumlu tutulması gerektiğinin altını çizdi. Ancak Yargıtay'ın verdiği karar bu yönde değil. Sitede ödenmeyen aidat olduğu sürece o evde yaşayan herkese her an haciz gelebilir. Ödenmeyen aidat sonucunda yönetici veya kat maliklerinden herhangi biri aidatını ödemeyen daire sahibine dava açabilecek. Yargıtay 20. Hukuk Dairesi’nin aldığı karar açılmış ya da açılabilecek her türlü davaya emsal karar niteliği taşıyacak. Önümüzdeki günlerde aidatını ödemeyen ev sahipleri konusunda açılacak yeni davalar merakla bekleniyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü