Tapu Senetlerinde Yeni Dönem Başladı

Geçtiğimiz yıllarda tapu senetlerinde herkesi ilgilendiren bir düzenleme, uygulamaya getirildi Ev alım ve satımında artık dolandırıcılık son bulacak.

Emlak Hukuku 13.02.2020, 16:20 Onur DİMLİ
Tapu Senetlerinde Yeni Dönem Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz yıllarda tapu işlemlerinde QR kod ile dijitalleşmenin sağlanacağını kamuoyuna duyurdu. Dijitalleşmeye atılan adım ile artık yeni tapularda proje metrekare bilgisi de yer alacak. Böylece evi alan ve satan kişi apartmanın bulunduğu arsada ne kadar bir paya sahip olduğunu net bir şekilde görebilecek. Eski tapularda karışıklıklara yol açan ve birtakım dolandırıcılık olaylarının yaşandığı net ve brüt metrekare hakkında bilgisizlikler QR kod uygulaması ile tamamen son bulacak.

Metrekare Bilgisi de Yer Alacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı tapularda QR kod dönemi birçok düzenlemeyi de beraberinde getirdi. Eski tapularda alım satım işlemlerinde net ve brüt metrekareler belli olmadığı için birtakım dolandırıcılık problemleri yaşanıyordu. QR kod sistemi ile yeni tapularda dijitalleşmenin önü açıldı. Daireyi ya da apartmanı olan kişi ne kadar bir yüzdeye sahip olduğunu net bir şekilde görebilecek.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nce yeniden düzenlemeye alınan QR kodlu yeni tapu senetleri birçok vatandaşın da yüzünü güldürdü. Eski tapularda oluşabilecek hatalar ve bilgi eksiklikleri büyük ölçüde giderilecek. Eski tapularda vatandaş satın aldığı taşınmaz ile ilgili ne kadar bir arsa payına sahip olduğunu net bir şekilde göremiyordu. Yeni QR kodlu tapularda artık şeffaf bilgiler yer alacak.

Yorumlar (0)
24°
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü