Taşınmaz Ticareti Hakkında Yapılan Yönetmelik ile İlgili Değişiklikler İçin Yönetmelik Yayınlandı

Emlakçılık yapan ya da yapmak isteyen kişiler için taşınmaz ticareti hakkında yönetmelikte yapılan değişiklikler için 11 Aralık'ta yönetmelik yayınlandı. Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak 5 Aralık 2019’da resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yapılan Yönetmelik ile İlgili Değişiklikler İçin Yönetmelik Yayınlandı

Emlakçılık Yetki Belgesi İçin Son Tarih Uzatıldı

Normalde emlakçılık yetki belgesi, 8 Aralık 2019 tarihinde son bulacaktı. İstanbul Emlakçılar Ticaret Odası Başkanı Nizamettin Aşa yaptığı bir konuşmada:" Taşınmaz ticareti yetki belgesi için müktesep hakların kullanılması ile ilgili tarih, 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu tarihe kadar başvuru yetki belgesi almayan kişiler için yeni yönetmelik kurallarına tabii olacaktır."

Ayrıca yeni düzenlenen uygulamaları göre Emlak ofise açmak daha da zorlaşıyor. Şartlarında daha da ağırlaşacağını söyleyen Aşa," Bu şansı da kullanamazlarsa, işyerleri kapatılabilir. Ticaret Odası, Esnaf Odası, Emlakçılar Odasına kayıtlı olan kişiler bilgi alabilirler." dedi.

Yeni Yönetmelik 5 Aralık’ta Yürürlüğe Girdi!

"5 Haziran 2018 'de 30442 sayılı Resmî Gazete' de yayınlanan yönetmelik" bu maddeden itibaren on sekiz ay için geçen süre" kısmı düzenlenerek 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. 5 Aralık 2019 yılında yürürlüğe giren bu yönetmeliğin tüm hükümleri, Ticaret Bakanlığına aittir. "diye Resmi gazetede yayınlandı. Emlakçılar yetki belgesini Ağustos’a kadar almazlarsa, yeni yönetmelik hükümlerine tabii olacaklar.

Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Karikatürü Tümü