Taşınmaz Ticareti Kanunu Hakkında Merak Edilenler

Emlakçılık Yasası Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Emlak Hukuku 09.01.2020, 18:52 Muharrem KARAKUŞ
Taşınmaz Ticareti Kanunu Hakkında Merak Edilenler

2016 yılından beri gündemlerde olan Emlakçılık Yasası, 2020 yılında da tekrar gündeme geldi. Özellikle Belediye Başkanları ve siyasiler tarafından yapılan açıklamalar sonucu insanlar Google üzerinden Emlakçılık Yasası Nedir? Ne Zaman Çıkacak? Diye arayış yapmaya başlamıştır.

Emlakçılık Yasası Nedir?

Günümüzde pek çok emlakçının olması nedeniyle, herkesin emlakçı olmaması için çıkarılmış olan bu yasaya emlakçılık yasası adı veriliyor. Bu yasayla beraber, emlakçı olmak isteyen kişiler artık emlak yasası ile mesleki yeterlilik belgesi alması gerekiyor. Bu belgeyi almayan kişiler artık emlakçılık yapamayacaktır.

İlk çıkarılan Emlakçılık Kanunu 5 Haziran 2018 tarihinde çıkarılmıştı. Bu yasayla beraber her önüne gelen emlakçı olamayacak ve emlakçılık mesleği belirli kriterlere tabi tutulmuştu.

Bu tarihten itibaren de 2019 yılının sonuna kara Emlakçılık Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan kişiler emlakçılık yapamayacaktı. Yani Emlakçılık mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için başvuru yapacağınız tarih 31 Aralık 2019 tarihi olarak belirlenmişti. Bu tarihten itibaren de emlakçılık yasası uygulanmaya başladı.

Emlakçılık Yasası Ne Zaman Uygulanacak?

31 Aralık 2019 tarihine kadar Emlakçılık Yeterlilik Belgesi başvuru yapmak zorunluydu. Bu süre Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldı. O tarihe kadar belge almayan kişiler emlakçılık mesleğini icra edemeyecekti. 2020 yılının gelmesiyle beraber Emlakçılık Yasası uygulanmaya başlandı.

Emlakçı olabilmek için artık bazı şartları sağlaması gerekiyordu. Bu şartlardan en dikkat çekeni de emlakçılık yapan kişinin en az lise mezunu olması ve on sekiz yaşını doldurmuş olması gerekliliğidir. 

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
Günün Karikatürü Tümü