Yapı Ruhsatı Hakkında Merak Edilenler

Öncelikle yapı ruhsatının ne olduğuna değinelim. Yapı ruhsatı, bir yapının yapılabilmesi için alınan inşasına başlanmadan önce alınması gereken izin belgesidir.

Emlak Hukuku 28.01.2020, 22:30 28.01.2020, 22:32 Fatih OĞUR
Yapı Ruhsatı Hakkında Merak Edilenler

Yapı ruhsatı oldukça önemlidir çünkü alınmadığı taktirde, yapılan inşaat ya da yapılan kaçak olarak değerlendirilmektedir ve tespiti ile yıkımları yapılmaktadır. Eğer bir yapı projeniz varsa öncelikle bu yapıyı yapabilmek içinizin belgesi yani ruhsatını almanı gerekir. Eğer bir yapı satın alacaksanız da, mutlaka yapı ruhsatını sormayı ihmal etmeyin.

Yapı Ruhsatı Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

İmar kanununca belirtilen maddelerde, bir yapının yapılabilmesi ve inşasına başlanabilmesi için yapacak kişinin ya da kurumların belli prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Yapı ruhsatı için bazı yapılması gereken işlemler vardır. Yapı için izin belgesi almak ruhsatı almak değildir.

Bunun için öncelikle yapılması gereken bazı işlemler vardır ve sonrasında ise ruhsata sahip olunabilir. Yapı ruhsatı, kanunlarca belirlenmiş zorunlu bir belgedir ve 3194 nolu madde kanununda yer alır. İzin belgesini alabilmek ve sonrasında Yapı ruhsatı için yapılacak olan proje için yetkili kişilere yapının sunumu yapılır. Yapı ruhsatı, inşaat yapılmadan önce alınmalıdır.

Eğer olurda, inşaata başlanmış ise inşaat yapımı durdurulur ve ruhsat alımına kadar bekletilir. Eğer inşaat bittikten sonra alınmaya çalışır ve bu durum fark edilirse yaptırımları oldukça ciddi olabilmektedir. Yapım yapmayacak ve sadece alım yapacaksanız da, alacağınız yapının yapı ruhsatı olup olmadığına da mutlaka dikkat edin.

Yorumlar (0)
15°
açık
Günün Karikatürü Tümü