Bankalar  Konut Kredi Faizlerini Düşürdü

Konut sektöründe yaşanan verimsiz bir dönemin ardından 3 adet kamu bankası konut kredi faizlerinde büyük bir indirime gitmişti. Ancak buna rağmen konut fiyatları yine de yükseldi.

Bankalar  Konut Kredi Faizlerini Düşürdü

Geçtiğimiz yılda 3 banka, konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 0.99 indirerek konut sektörünü canlandırma amaçlı bir hamle yaptı. 500 bin TL nin altında tüm krediler için geçerli olan bu indirim konut piyasasını bir süre canlandırdı. Yapılan hamlenin ardından konut satışları artış gösterdi. Ancak aradan uzun bir zaman geçmeden konut sahipleri ve emlakçıların daireler için istediği fiyatlar artınca istenilen verim elde edilemedi. 3 tane kamu bankasının yanı sıra özel bankalar da bireysel konut kredisi faizlerini epey indirmişti. Ev almak isteyen insanlara ekonomik anlamda büyük kolaylık sağlayan bu fırsat, bankalardan konut kredisi almak isteyen birçok insana yardımcı oldu.

Konut Fiyatları Yükseldi

Bankaların kredi faiz indirimi hamlesinin ardından daire sahipleri ve emlakçıların konut fiyatlarını arttırması sonucunda yapılan faiz indirimi düşüncesinden gerektiği kadar faydalanılamadı. 1+ 1 daire indirim yapılmadan önce 170 bin liraya satılırken kampanyanın gerçekleşmesinin ardından fiyatı 240 bin liraya kadar çıktı. Kredi kullanmadan hayalindeki evi nakit parası ile almak isteyen vatandaş da konut fiyatlarının yükselmesinden dert yanıyor. Konut satışlarının yükselmesi birçok sektörü de olumlu anlamda etkiliyordu. Ancak fiyatların yükselişi faiz indirimi projesine de bir anlam kazandırmıyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü