Bizi İyi Denetleyin

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün'den  emlak konut sektörü için bomba gibi bir çağrı geldi. Geçtiğimiz yıl yapılan mevzuat düzenlemesiyle beraber müteahhitler sınıflara ayrılmıştı.

Emlak Konut 09.02.2020, 13:14 09.02.2020, 19:12 Onur DİMLİ
Bizi İyi Denetleyin

Yenigün; elemelerin ileriki yıllarda olacağına dikkat çekti. Ancak Yenigün iyi denetlenilerek yapabilenin yapabileceği bir sistem öngörmekte. Özellikle son dönemlerde yaşanan depremlerle beraber depreme karşı dayanıklı binaların tartışmaları gündemdeydi. Türkiye'de 440 bin müteahhit olmasına karşın derneğin üye sayısı 120 olmasına rağmen Türkiye'deki inşaat işlerinin % 70'i dernek üyelerince gerçekleşiyor.

Sektörde 3 Milyar Dolar İş Kaybı Var.

Özellikle son dönemlerde yaşanan depremlerle beraber depreme karşı dayanıklı binaların tartışmaları gündemdeydi. Türkiye'de 440 bin müteahhit olmasına karşın derneğin üye sayısı 120 olmasına rağmen Türkiye'deki inşaat işlerinin % 70'i dernek üyelerince gerçekleşiyor.

Yenigün'e göre 2019 yılından bu yana Orta Doğu'da Türkiye aleyhine olan algı yüzden 3 milyar Dolarlık bir iş kaybı söz konusudur. Özellikle Suudi Arabistan'da kayıpların çok fazla olduğunu söyledi. Özellikle Libya ve Suriye'de büyük sorunlar söz konusudur. Özellikle Libya'dan alacaklar tahsil edilemiyor. Çözüm müzakereleri Libya hükümetiyle halen devam etmektedir. Ancak umutlu olduğunu söyledi.

Malzemesi Eksik Olmayan Binalar Da Yıkılıyor.

Elazığ'daki depremlerde yıkılan binaların beton demirden sıyrıldı iddiasıyla alakası yoktur. Depremde hiç demir eksiği olmayan binalar da yıkıldı. Müteahhitler demiri eksik kullanmıyor.  Ancak miktardan ziyade demiri eksik kullanmak değil; işçilikten kaynaklı hatalar var. İşçilerin çoğu eğitimsizdir. Bu yüzden işçilerin eğitilmesine önem verilmeli. İşçilerin eğitilmesi durumunda bu tür sorunların minimuma inecektir. Bu yüzden işçilerin eğitilmesi gerekiyor. Denetimler sıklaşırsa sistemin kendini toparlayacağını söyledi.

Yorumlar (0)
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur