Emlak Vergisi

Emlak vergisi normal şehirlerde ve Büyükşehir belediyelerinde farklı oranlarda alınır.

Emlak Konut 10.02.2020, 21:01 Abdurrahim KARABAYIR
Emlak Vergisi

Emlak Vergisi Ne Kadar

Normal binalarda binde 2 emlak vergisi alınır iken Büyükşehirlerde ise binde 4 olarak alınmaktadır. Meskenlerde binde 2 iken büyük şehirlerde iki katı yani binde 2'dir. Normal şehirlerdeki arazilerde binde 1 iken Büyükşehir belediyelerinde binde 2 olarak tanımlandı. Arsalarda da aynı şekilde iki katıdır. Normal şehirlerdeki arsalarda ise binde 3 olarak alınır. Eğer bu vergiler ödeme süreleri dahilinde ödenmezse yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanacak.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

2 temel değişkene göre hesaplanır. Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı taraflarınca müşterek olara açıklanan bina metrekareleri ve normal inşaat bedelleri iken ikinci kıstas da belediyelerdeki takdir komisyonlarının belirlediği asgari ölçülerdeki arsa metrekareleri ve birim değeri, binanın yüz ölçümleridir.

Emlak Vergisi'nden Muaf Olanlar

Emlak konutları vergisinden muaf tutulan kimseler de mevcuttur. Hiç bir şekilde geliri olmayan kimselerden bu vergi alınmaz. Sosyal Güvenlik Kurumlarından aldıkları aylık dışından herhangi bir geliri olmayan emeklilerden, engellilerden, gazilerden, şehitlerin yakınlarından, dul ve yetimlerden, işsiz olanlar emlak vergisinden muaftır.

Yorumlar (0)
15°
parçalı az bulutlu