Her tapu masrafı farklıdır

Her tapu masrafı farklıdır Daire alacağınız da tapuya işlenecek olan bir bedel bulunmaktadır, genelde bu bedel ev fiyatların

Emlak Konut 19.09.2019, 21:19 25.10.2019, 20:56 Muharrem KARAKUŞ
Her tapu masrafı farklıdır

Her tapu masrafı farklıdır


Daire alacağınız da tapuya işlenecek olan bir bedel bulunmaktadır, genelde bu bedel ev fiyatlarının yarısına tekabül etmektedir. Yani sizler 200 bin lira değerinde ki bir evi alırken 90 bin ya da 100 bin lira gibi rakamı tapuya eder fiyat olarak gösterilmektedir. Çünkü tapunun eder fiyatına göre %3 + 650 lira masraf çıkartılmaktadır. Yani 100 bin lira tapu üzerinde ki bir eder rakamı oluşuyorsa eğer 3 bin lira tapu masrafı oluyor ve 650 lira da döner sermaye parası eklenmektedir. Sizler bu krediyi alırken tapu masrafı ve dosya masrafını mutlaka sorgulayın. Çünkü sonrasında sürpriz bir ödeme oluşuyor ve sizleri zor durumda bırakarak birçok sorunlarla da uğraşmış oluyorsunuz.

Dosya masrafları


Kredi alırken her kişiye özel dosya masrafları sunulmaktadır, bu durum genelde kişinin yaşı, işi ve aldığı maaşı ile değişkenlikler göstermektedir. Çalıştığı sektör ve sigorta gün sayısına kadar birçok prosedürler göz önüne alınarak değerlendirmeler yapıldığı gibi aynı zamanda da dosya masrafları da dikkate alınmaktadır. Sizlerin mevcut kredi puanı bile bu dosya masraflarının değişkenlik göstermesine vesile olmaktadır. Aynı zamanda da her bankanın kendine has çizmiş olduğu bir yol var ve bu yol üzerinde de yaşanan değişkenlikler ile de dosya masrafları artış sergiliyor. Fakat ortalama günümüz de bir dosya masrafı kredi miktarı ne olursa olsun 3000 ile 4500 lira arasında değişmektedir.

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü