Tapu masrafı ne kadar çıkıyor

Tapu masrafı ne kadar çıkıyor Son zamanlar da emlak sektöründe ki hareketlilik ile alım satım konusunda oldukça fazla sorula

Emlak Konut 18.09.2019, 18:04 25.10.2019, 21:03 Muharrem KARAKUŞ
Tapu masrafı ne kadar çıkıyor

Tapu masrafı ne kadar çıkıyor


Son zamanlar da emlak sektöründe ki hareketlilik ile alım satım konusunda oldukça fazla sorular gelmektedir. Tapu masrafı ne kadar çıkıyor sorusu özellikle de en sık gele sorulardan birisidir ve sizlere bu haberimiz de bu sorunun cevabını vereceğiz. Fiyatlar aslında sabittir, sadece evin fiyatına göre yani eder rakamına göre tapu masrafları oluşmaktadır. Sizler alacağınız bir evin toplam fiyatını tapu masrafının az çıkması için genelde net rakam olarak girmemektedirler. Yani sizler bir evi aldığınız da diyelim ki o evin değeri 200 bin lira ama tapuda bu rakam 100 bin lira olarak geçer. Tapu masrafı her zaman %3 olarak belirlenmektedir, 100 bin lira bir konut ederi tapuya yansıtılmışsa eğer 3000 lira olarak tapu masrafı görülür ve 650 TL de döner sermaye işlenmektedir. Bu anlamda da sizlerin 100 bin lira gösterilen bir evin tapu masrafı 3650 lira olarak belirlenmektedir.

Eder fiyatını az göstermek yasal mı?


Bu konuda herhangi bir kanun yer almamaktadır, zamanla bunun üzerinde de bir düzenleme mutlak ki getirilecektir. Ama şimdilik sizler tapu masrafını düşürmek için tapu fiyatına her zaman çekilen kredi ya da bir önceki tapu eder rakamının çok az üzeri yansıtılmaktadır. Böylelikle de bu tapu masrafı bir kademe de olsa düşer ve her 100 bin lira tapu eder rakamına %3 masraf ve 650 döner sermaye eklenmektedir.

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü