Binalara Ekb Sonrasında Zorunlu Kimlik Belgesi Önerisi

Elazığ merkezli yaşanan büyük depremde çok sayıda bina yıkıldı.

Enerji 29.01.2020, 17:06 Onur DİMLİ
Binalara Ekb Sonrasında Zorunlu Kimlik Belgesi Önerisi

Bu deprem Türkiye’nin yapı stoğu sorununu gündeme getirdi.Tartışma konusu haline gelen bu durum Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu tarafından çok konuşulacak bir açıklama yapıldı. Prof. Kurtoğlu, AFAD zemin hareketleriyle ilgili yer ivmesi değerlerini hesaplayarakbu durumu herkese E-Devlet üzerinden açtı.

Bunun haricinde konuşmasında bir adım daha öteye giderek bizim sismik yoğunluk haritalıları oluşturmamız mümkün açıklamasını yaptı. Bunun haricinde açıklamasında binaların karakteristik özelliklerini kullanarak binalarla ilgili afat kimlik belgesi hazırlamanın da mümkün olduğunu ifade etti. Bu durumun bir an önce yapılması gerektiğini ve yetkililerin daha iyi bu durumu değerlendireceğini söyledi. Yapılan bu projenin farkındalığı arttıracağı düşünülmektedir.

Türkiye 2020 Yılında Beş Ve Üzeri Çok Sayıda Deprem Yaşayabilir!

Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Türkiye’de son dönemde yaşanan sismik hareketlerin arttığına dikkat çekti. Gerilere bakıldığında 1974 yılından itibaren dünyanın hızlandığını ve yavaşladığını ifade edenken, 2016 yılından itibarende bu durumun bir trend haline geldiğini belirtti.

2020 yılında da bu durumun devam ettiği yaşanan depremler ile açık bir şekilde  görülüyor. Dünyanın dönüş hızı ile bir bağlantısı olduğu açıklanırken yaşanan depremlerin bu doğrultuda etkilendiği söyleniyor.

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü