Binalara Enerji Kimlik Belgeleri Geliyor

Enerji kimlik kartları ya da belgeleri 2011 yılının ocak ayında, zorunlu hale getirilmiş bir uygulamadır.

Enerji 03.12.2019, 13:10 09.01.2020, 16:44 Soner YARDIM
Binalara Enerji Kimlik Belgeleri Geliyor

Bu çalışma ile hedeflenen ise enerji verimliliğinde artış, enerji verimliliğinde kayıpların engellenmesi gibi birçok neden yatmaktadır. Daha önceki yıllarda karşımıza beyaz eşya alışverişlerimizde karşımıza çıkan özellikler denilebilir. Yani bu uygulama aslından 2011 yılından beri zorunlu olarak uygulanan bir uygulamadır fakat şimdi bu uygulama, karşımıza ev alırken, ev kiralayacağımız zaman ya da mevcut olan evimizi satacağımız zaman çıkacak.

2011yılında kabul edilen Enerji verimliliği kanunu ile artık kullanıma başlayan enerji kartları artık bina alışverişlerimizde de kullanılacak. Daha anlaşılır anlatabilmek için daha önceleri beyaz eşya alırken, A sınıfı ya da B sınıfı kavramlarını duymuşsunuzdur. Şimdi aynı şey bina yapılarında da geçerli olacak.

Düşük Enerjili Yapılara Kullanım İzni Yok

Yapılan bu çalışma kapsamında, yapılar incelenecek ve enerji verimliliği durumuna göre sınıflara ayrılacak. Yani A sınıfı B sınıfı gibi. Belirlenen kriterlere göre A sınıfı olan yapılan enerji verimliliği açısından oldukça yüksek iken G sınıfı olan yapıların ise enerji verimliliği çok düşük olacak.

Fakat edinilen bilgilere göre de zaten C sınıfından daha düşük olan sınıflara yani yapılarak kullanım izni verilmeyecek. Bu çalışma ile yapılan yapılarında daha verimli olması sağlanacak ve enerji verimliliği bakımından düşük olan yapılar ise kullanılmayacak.

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü