Enerji Haritası Güncellendi

Geçtiğimiz günlerde enerji haritasında değişiklikler oldu ve bu haber gündeme bomba gibi düştü.

Enerji 21.01.2020, 18:48 Fatih OĞUR
Enerji Haritası Güncellendi

Değişikliklerin olduğu haberi alındı ama detaylar hakkında açıklama gelmemişti. O açıklamada sonunda geldi. Değişiklikler ve nedenleri belli oldu.

Akdeniz bölgesinde MEB, Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşması yaptı ve imzalar atıldı. Ardından bu anlaşma, BM’ye bildirildi. Böylelikle Yunanistan tezi Seville Haritası, geçerliliğini yitirmiş oldu. Rystada Energy, enerjinin önemli kuruluşlarından biri olarak kabul edilmişti. Hatta Türkiye,  2019 yılının haritasında MEB’in sınırlarına yer verdi. Hatta bunları haritada kalın çizgilerle gösterdi. Sonrasında ise Kuzey Kıbrıs’ın enerji sahaları da haritada yerini aldı.

Haritada Ne Değişiklikler Olacak?

MEB, Akdeniz bölgesinde Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalayarak Yunan tezini bitirmiş oldu. Ancak Yunan tezi ile dünya ülkeleri, Türkiye’yi daha yakından tanımıştı. Artık bu anlaşma ile Kıbrıs’taki Türk vatandaşlarının tanınması kolaylaştı.

Libya ile yapılan anlaşma sayesinde MEB’in BM’ye sunduğu sınırlar, Rystad Energy haritasında yerini aldı. Böylelikle KKTC ruhsat sınırlarına yer verilmiş oldu. Bu sınırların, Kuzey Kıbrıs’a ait block genişliği olduğu iddia edildi.

Böylelikle ekonomik harita güncellenmiş oldu. Bu güncelleme, Türkiye açısından büyük yarar sağladı. Yunan tezi ile sadece Türkiye tanıtılmışken, bu anlaşma sayesinde Kuzey Kıbrıs’ta tanınmış oldu. Bu tanınmaların Türkiye ekonomisini büyük ölçüde güçlendirmesi bekleniyor. Bundan sonraki değişimleri de önümüzdeki günler belirleyecek.

Yorumlar (0)
15°
sisli
Günün Karikatürü Tümü