Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu Geliyor

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu Geliyor.

Enerji 28.01.2020, 22:26 Fatih OĞUR
Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu Geliyor

1 Ocak 2020 itibariyle Enerji Kimlik belgesi alma zorunluluğu geldi. Bu tarih itibariyle EKB olmayan binalarda yer alan taşınmazların kiraya verilmesi ve satılması yasaklanacak.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mu?

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen konu hakkında açıklamalar getirdi. "Binalarda Enerji Performans Yönetmenliği" gereğince, yeni inşa edilen binalar için zorunlu oldu. Bu yönetmeliğe göre ülkemizdeki tüm konutların Enerji Kimlik Belgesi alması gerekecek.

Yeni binaların iskan alabilmesi için en az C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi alması gerekecek. Bu da ancak binaların mevzuata uyarak yalıtımın yapılması ile mümkün olabilecek. C sınıfı binanın asgari mevzuat şartlarını sağladığı anlamına geliyor. A ve B sınıfı ise enerji verimliliği bakımından, yenilenebilir ve faydalı olduğu anlamına geliyor. Artık ev alırken cephe ve manzarasına değil, kimlik belgesine bakılması gerekecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar?

Pelesen yaptığı açıklamada Enerji Kimlik Belgesinin binanın ne kadar enerji harcadığını bileceklerini, hatta sınıflarına göre binaların en verimlilik sağlayanını seçebileceklerini belirtti. Belgeyi almanın Dask'tan bile düşük olduğunu belirterek," Bu belgeyi almanın maliyeti binanın özelliklerine göre ortalama 40 TL’den başlıyor. Ayrıca ülkemizde bu belgeyi verecek kurum sayısı da yeterlidir. Yönetmelikler tam anlamıyla uygulanmaya başlayıp denetim mekanizmaları etkili bir şekilde devreye girdiğinde ısı yalıtımı uygulamalarının, vatandaşa, sektöre ve ülkemiz ekonomisine katkısı büyük olacak" dedi.

Yorumlar (0)
orta şiddetli yağmur
Günün Karikatürü Tümü