Enerji Santrallerinin Verimi Artacak

Enerji santrallerinin verimi hakkında Kontek Otomasyon Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, açıklamalarda bulundu. İki yazılım geliştirildiğini ve bu yazılım sayesinde enerji santrallerinin daha verimli olacağını belirtti.

Enerji 15.01.2020, 12:55 Fatih OĞUR
Enerji Santrallerinin Verimi Artacak

Özdemir’in açıklamalarına göre yazılımların, enerji santrallerinin verimlilik sorunlarına çözüm bulmak ve bunu dijital hale getirmek amacıyla tasarlandıkların söyledi. Enerjinin yapay zekayla birleşmesi sonucu dünyaya açıklamalarının söz konusu olabileceğini açıkladı.

Bunun için Konar Enerji ve Kontek Otomasyon birleşme kararı aldı. Bu karar, iki farklı çalışmanın tanıtılmasını sağladı. Enerify ve Solarify çalışmaları ile dijital alanda gelişme sağlandı.

Çalışmayla İlgili Detaylar Açıklandı

Enerji santrallerinin verimi çalışmaları hakkında detaylar verildi. Özdemir, Solarify adlı yazılımın Güneş enerjisi santrallerindeki arızaları akıllı sistem ve yapay zeka sayesinde hemen tespit edebileceğini söyledi. Bu sayede elektrik santralleri daha fazla enerji sağlayacak.

Enerify, ticari ve endüstriyel sistemler için geliştirildi. Yapay zeka algoritmaları sayesinde elektrik enerjisinin tüketimi optimize edilecek. Bu da yatırımcılar için büyük bir fırsat olacak. Yap, işlet ve devret mantığı ile kira ödeyerek santral sahibi olunabilecek. 

Bu yazılımlar sonrasında Hollanda ve İspanya’da da uygulanacak. Sanayi tüketiminin %60’ı enerji santralleri ile sağlanıyor. Yazılımlar sayesinde bu oran %40’a düşecek.

Özdemir’in açıklamalarına göre bu yazılımlar için 2 milyon dolar harcandı. 8.500 evin enerji ihtiyacı oranında enerji tasarrufu sağlandı. Bu kadar evin yıllık enerji maliyeti 20 milyon dolar civarında. Bu proje kapsamında 18 milyon dolar avantaj sağlanmış olunuyor.

Yorumlar (0)
30°
açık
Günün Karikatürü Tümü