Enerji Sektöründe Cezalar Artıyor

Enerji verimliliği ile ilgili uzun zamandır çalışmalar yapıyor. Amaç, enerjiden tasarruf yapmak ve yatırım yapabilmek. Ancak çalışmalar sonucu alınan kararlara herkes uymuyor. Bu yüzden cezalara başvuruluyor.

Enerji 20.01.2020, 18:39 Fatih OĞUR
Enerji Sektöründe Cezalar Artıyor

Enerji verimliliğini arttırmak için projeler geliştirildi ve kararlar alındı. 2020 yılında enerji verimliliğini daha çok arttırmak ve düzen sağlamak için cezalar arttırıldı. 2019 yılında 1.700 TL olan cezaya %22,58 zam yapıldı. 2020 yılında enerji verimliliği cezaları 171.50 TL’ye kadar çıkabilecek.

Bu cezalar, teoride de kalmadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Resmi Gazetesi’nde yayımlandı. Böylelikle zam, yürürlüğe girmiş oldu.

Zam, Enerji Verimini Arttıracak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklamalarına göre yeni zam sayesinde enerji israfının önüne geçilmiş olacak. Özellikle enerji israfı yapan sektörün endüstri olduğu belirlendi. Endüstri sektörüne israf devam ederse 171,50 TL para cezası uygulanacak.

Cezalar, bununla da sınırlı değil. Enerji Bakanlığı, 2020 yılında enerjide tasarrufunda oldukça iddialı. Bu konuda birçok proje üretiyor. Para cezası uygulanan işletmelerin, devlete birçok yönden engel olduğu düşünülüyor. İşletme birden fazla ceza alırsa yasal işlem başlatılacak.

Bu cezaların enerji verimliliğini arttırması ise tartışma konusu. Vatandaş, bu cezaların yeterli olmadığını ve enerji verimliliği alanında bilinçlendirme çalışmaları yapılmasını öneriyor. Bununla ilgili Enerji Bakanlığı’nda ise bir açıklama gelmedi. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili bir açıklama yapılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü