Enerji Verimliliği Derneği Başkanından Çarpıcı Açıklamalar

Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Vatandaşlara tavsiyeler veren Kalsın, enerji tasarrufuna dikkat çekti.

Enerji 13.01.2020, 21:54 Abdurrahim KARABAYIR
Enerji Verimliliği Derneği Başkanından Çarpıcı Açıklamalar

Kalsın, tavsiyelerine başlamadan önce yılda en az 500 TL tasarruf yapılabileceğinin mümkün olduğunu açıkladı. Bunun içinde ısı yalıtımının ve ısı ölçüm cihazının öneminden bahsetti.

Ülkemizde verimlilik konusunda halkın bilinçlenmesi gerektiğini ve bu konuda çalışmalar yapıldığını açıkladı. Vatandaşın tasarruf konusunda rahatından taviz vermemesi uyarısında bulundu. Bu açıklamalar, birçok kişinin ilgisini çekti. İlgiyi fark eden Kalsın, konuşmasına kaldığı yerden devam etti.

Murat Kalsın, AA habere bu konuda birçok açıklamada bulundu. Türkiye’nin orta iklim kuşağında olduğunun ve enerji tasarrufunda zorluk çekilmeyeceğinin altını çizdi.

Kalsın’ın Verdiği Oranlar Şaşırtıyor

Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, açıklamasında birçok aletin enerjiyi hangi oranda açıkladığını da söyledi. Isınmanın %55, ev aletlerinin %19, aydınlatmanın %3 ve beslenmenin %40 oranında enerji verimliliğini etkilediğini belirtti.

Bu bilgilendirmelerden sonra enerji verimliliği konusunda da tavsiyeler verdi. Isı yalıtımın %40 oranda enerji verimliliğini arttırdığını belirtti. Pencerelerden %30, kapı girişlerinden %17 ve çatılardan %7 oranında ısı kaybı olduğunu söyleyerek ısı yalıtımının öneminden bahsetti.

Isı ölçüm cihazları ile de enerji verimliliğini kontrol etme imkanı olduğunu belirtti. Ayrıca buzdolabı gibi sürekli çalışan elektronik cihazların tasarruflu ve çevre dostu olması konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bu tavsiyelere uyulduğunda büyük tasarruflar sağlanabileceği açıkladı.

Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü