Enerjide Doğalgazın Önemi Bir Kez Daha Ortaya Çıktı

Uluslararası Enerji Ajansı, enerji hakkında birçok açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sırasında doğal gazın öneminden bahsetti.

Enerji 14.01.2020, 16:24 14.01.2020, 16:42 Onur DİMLİ
Enerjide Doğalgazın Önemi Bir Kez Daha Ortaya Çıktı

Dünya çağında 230 yıl boyunca doğalgaz talebinin bitmeyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca doğalgaz diğer yakıt malzemelerine göre daha az çevreye zarar veriyor. Araştırmalara göre doğalgaz kömüre oranla %50 daha az karbondioksit salınımı yapıyor. Bu sonuçlar hidrokarbon yakıtları arasında doğalgazın ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkarıyor.

Doğalgaz Çevre Dostu Sayılabilir

Hidrokarbon yakıtları, çevreye karbondioksit salımı yaptığı için çevre dostu olarak kabul edilmiyor. Ancak doğalgaz diğer yakıtlara göre daha az karbondioksit salınımı yaptığı için çevre dostu olarak sayılıyor. Ayrıca yenilebilir enerji kaynaklarında doğalgazın büyük bir rolü vardı.

Uluslararası Enerji Ajansı açıklamalarına göre yenilebilir enerji kaynakları bazı doğa şartlarında enerji üretemiyor. Sadece güneşli ve rüzgarlı havalarda enerji üretimi mümkün olabiliyor. Bu yüzden devamlı enerji kaynağı açısından doğalgaz büyük bir öneme sahip.

Boru hatları hakkında da bazı öneriler mevcut. Doğalgazın dağıtımı ve taşınması sırasında boru hatlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bu borular, lojistik alternatifler göz önüne alındığında düşük karbon ayakizi avantajına sahip. Boru hatları sayesinde güvenli bir şekilde gaz rezervle işlemleri yapılabiliyor. Ayrıca oldukça uygun fiyata yapılabiliyor olması doğalgazın önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Ajans, doğalgaz konusunda herkesin bilinçli olmasını istiyor.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü