Güneş Enerjisine İlgi Büyük

Geçtiğimiz günlerde Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstri Derneği Başkanı Halil Demirdağ, güneş enerjisinin bulunduğu nokta hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Enerji 19.01.2020, 16:39 Soner YARDIM
Güneş Enerjisine İlgi Büyük

Güneş enerjisi, günümüzde artık bir sektör olarak kabul ediliyor. Ancak Türkiye’ye kısa süre önce geldi. Güneş enerjisinin tam olarak tanınması ve sektör haline gelmesi 2014 yılına dayanıyor. İlk 40MW ile yatırıma başlanmasına rağmen 5 sene gibi bir sürede hızlı büyüme kaydetti.

Bu büyüme, güneş enerji sektörünün 2020 yılına güzel başlamasını sağladı. Demirdağ’ın açıklamalarına göre Türkiye, güneş enerjisi sektöründe 6.000 megavat kapasiteye ulaştı. Son 3 yılda %75 artış görüldü.

Büyük İhale Geliyor

Güneş enerjisindeki yükseliş, birçok projeyi de beraberinde getirdi. Bu konu için birçok ihale satışa sunuldu. Yeni ihaleler biri ise YEKA GES-3 ihalesi. Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstri Derneği Başkanı Halil Demirdağ, bu ihale hakkında bilgiler verdi.

2019 yılının son altı ayında lisanssız yönetmeliklerin çıkması, süresi sona eren lisanssız projeler ve elektrik tarifelerinde zamlar süre konusunda hareketlenmelere neden oldu. YEKA GES-3 projesi ise büyük vaatler sunuyor. İhale şartnamesinin yakın zamanda açıklanması bekleniyor.

Bu proje kapsamlarında 2023 yılı hedefi de belirlendi. 10 yıl sonra ülkenin 15 GW kapasiteye ulaşması bekleniyor. Hedefe ulaşılırsa, ülkenin ekonomisinde yükselmeler ortaya çıkacak. Türkiye’ye güneş enerjisi sektöründe yatırımlar artacak. Bu da Türkiye’nin güneş enerjisinde dünya lideri olmasını sağlayacak.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü