Kamu Enerjide Tasarruf Edecek

Kamunun enerji tasarrufunda örnek olması gerektiğine değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Fatih Dönmez "Enerji Performans Sözleşmesi ile kamu idareleri maliyetleri tasarrufta karşılanacak" dedi.

Enerji 14.12.2019, 20:05 Onur DİMLİ
Kamu Enerjide Tasarruf Edecek

Enerji verimliliği derneğin İstişare toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez toplantı sonrası konuştu. Konuşmasında "Kamuda yıllık enerji harcaması 6 milyar biz bunun %40'lık kısmından yani 2,4 milyardan tasarruf etmeyi planlıyoruz. Bu potansiyelin gerçekleşmesi için Enerji performans sözleşmesini devreye sokacağız. Bu sözleşme ile Kamu idaresi maliyetleri sağladıkları tasarruf ile karşılayacağız. "dedi." Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri, etütler yapacak ve uygulanacak verimlilik önlemlerini belirleyecek," diye belirtti.

Evlere de Verimlilik Geldi

 Fatih Dönmez" Son bir yıl içerisinde Enerji verimliliği uygulamasını yapanların oranının %40'a yükseldiğini görüyoruz." dedi.

2023 yılına kadar kamuda en az %15 enerji tasarrufu sağlayacaklarını bildiren Dönmez" Bu uygulama için Dünya Bankasından 4 milyonu hibe olmak üzere 200 milyonluk dolarlık kredi temin ettik. " dedi. Bakan Dönmez enerji verimliliğini toplumun bir çok kesimine yayacaklarını belirterek,” Aklınla Verimli Yaşa” kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Gençler İçin İstihdam Olabilir

Enerji verimliliği derneği başkanı Murat Kalsın  Enerji verimliliği sektörün istihdam, rekabetçilik, yeni teknolojilerin yolunu açtığını belirtti." Her yıl "700 bin gencin yeni iş imkanı oluşturulmalı. Katma değeri yüksek ürün ve hizmetin üretileceği bir fırsatla karşı karşıyayız. " dedi.

Yorumlar (1)
Melek Güden 1 yıl önce
Ya arkadaş bu adamların aklı paralar suyunu çekince mi çalışıyor yıllarca muhalefet dile getirdi dinlemediler şimdi ne oldu da tasarruf edelim diyorlar. Kamuda diyorlar ama kendileri de tasarruf etse mesela sarayın masraflarından kıssalar sarayda değil de mütevazi bir yerlerde yaşansa ülkenin parasını ölü yatırımlara yatırmazsanız. Eskiden olduğu gibi yine derneklere cemaatlere yöneliyorsunuz. Bence bu işlerden uzak durum ve siyaseti bırakın bırakın ki ülkeyi refaha çıkartacak olanlar işini yapsın.
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü