Mercedes-Benz Türk, Enerjiye Yoğunlaşıyor

Mercedes-Benz Türk, yönetim de enerji modelini seçti. 2009 yılında bünyesinde yaptığı 5E modeli ile dikkat çekmişti. Şimdi ise çalışmalarıyla kendinden söz ettirmeye başladı.

Enerji 18.01.2020, 17:03 Fatih OĞUR
Mercedes-Benz Türk, Enerjiye Yoğunlaşıyor

Mercedes-Benz Türk’ün oluşturduğu 5E modeli ileriki zamanlarda yapacağı teknolojik çalışmaların bir göstergesi olarak kabul edildi. Bu model firmanın da güvenini kendine getirdi. Bu tasarım kapsamında büyümeyi ve gelişmeyi hedefledi. Enerji tüketiminde meydana gelen artışı kolaylıkla hesaplayıp hızlı bir şekilde tespit edilebildi. Ayrıca tüketimdeki azalmayı ve kontrol altına almayı sağladı.

Mercedes- Benz Gelişiyor

2018 yılında yapılan ISO 14001:2015 geçiş denetimini başarıyla geçmişti. Bu başarısından dolayı Çevre Yönetimi Sistemi Sertifikası olmayı hak kazanmıştı. Sertifika alımının ardından Mercedes-Benz yatırımları başladı. Ayrıca Enerji Yönetim Takımı tarafından hazırlanan rapor ile verimlilik ve iyileştirme noktaları belirlendi.

Mercedes-Benz Türk 1995 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası’nı kurmuştu. Verilere göre burada da %25 enerji tasarruf edildi. Isıtma-soğutma ve zaman programları kontrol edilerek gereksiz kullanım engellendi. Ayrıca yeşil enerji sayesinde ısı geri kazanım sistemi oluşturuldu. Bu sistemle kış aylarında %50 verim sağlandı.

Bu veriler, Mercedes-Benz Türk’ün büyümesini sağladı. Şu an yapacağı diğer projeler konuşuluyor. Bir otomotiv firmasının bu konularda çalışmalar yapması ve doğayı korumaya çalışması hayranlık uyandırdı. Otomotiv yatırımcıları Mercedes Benz’e destek sağladı.

Bunun dışında Mercedes Benz’in Türkiye’de elektrikli araç için çalışmalar yapılacağı konuşuluyor. Ancak firmadan bununla ilgili bir açıklama gelmedi.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü